
Ulaganje više nije rezervirano za bogate niti za one koji prate burzu svakog jutra. Danas je zahvaljujući robosavjetnicima moguće ulagati bez ikakvog predznanja. Dovoljno je iskreno odgovoriti na nekoliko pitanja, a aplikacija ti preporuči portfelj prilagođen tvojoj situaciji. U najnovijoj epizodi podcasta ‘Špica s Macanom‘, voditelja i PR stručnjaka Krešimira Macana, profesor matematike i financijski vloger Toni Milun i Marko Bogdan, financijski stručnjak i voditelj prodaje u Geniusu, prvoj hrvatskoj aplikaciji za automatsko ulaganje u investicijske fondove, razgovaraju o ekonomskim navikama građana, mitovima o ulaganju, kao i jednostavnim načinima kako napraviti prvi korak prema financijskoj odgovornosti.
Sve više mladih ulazi u svijet ulaganja, ali često na krivi način, ističe Milun, najpoznatiji profesor matematike. Umjesto fondova i ETF-ova, biraju isključivo kriptovalute, vođeni željom za brzom zaradom.
– Danas im ni 10 posto godišnje nije dovoljno. Oni žele udvostručiti ulog preko noći, što je matematički i životno – neodrživo – upozorava Milun.
Bogdan kaže kako ljude ne treba uvjeravati da ulažu.
– Treba ih potaknuti da počnu redovito odvajati. Investiranje je samo alat, a ne cilj sam po sebi. Najvažnija stvar u financijama nije iznos, nego navika – poručio je.
Razina financijske pismenosti je jako niska; u Europskoj uniji je četiri od pet ispitanika financijski nepismeno. Financijski odgovorni ljudi trebali bi štedjeti, naglašava Bogdan.
– Trebaš odvajati 10, 20, 50 eura mjesečno. Kada si to naučio, onda možemo razgovarati o načinima kako to pametnije iskoristiti da nije samo odvajanje nego da je ulaganje – pojasnio je.
S njim se slaže i Milun koji ističe da prvo treba platiti budućem sebi.
– Mirovina će ti biti jadna i bijedna. Od nje nećeš moći živjeti. Nemoj čekati da ti ostane jer ti nikad ništa neće ostati od plaće. Prvo izdvoji neki manji iznos – na prvom mjestu je budući ja, onda su na drugom mjestu režije i hrana – kaže Milun.
Za one koji o ulaganju ne znaju mnogo ili ništa, Milun preporučuje robosavjetnike poput Geniusa, Finaxa i Revoluta. To su aplikacije koje kroz nekoliko pitanja predlože portfelj prilagođen tvojim primanjima, ciljevima i razini rizika.
– Ne moraš znati ništa o tržištima – sustav je jednostavan, transparentan i možeš početi odmah, s malim iznosom – pojašnjava Bogdan.
Očekivani prinosi, pojašnjava Bogdan, ovise o spremnosti na rizik.
– Sve što treba je mobitel, skineš aplikaciju, prođeš upitnik i prema tim kriterijima, koliko si spreman na rizik, složimo portfelj. Portfelj prosječnog klijenta ima u ovom trenutku oko 7500 pojedinačnih investicija. Nitko ne ovisi o sudbini jedne tvrtke u portfelju – zaključuje.