Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi pali, izgubivši dio dobitaka od prethodnoga dana, što je ponajviše posljedica pada cijena dionica u tehnološkom sektoru. Dow Jones oslabio je 0,16 posto, na 43.153 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,21 posto, na 5.937 bodova, a Nasdaq indeks 0,89 posto, na 19.338 bodova.
Pad indeksa ponajviše je posljedica pritiska na tehnološki sektor. Najviše je, oko 4 posto, pala cijena dionica Applea, nakon vijesti o oštrom padu prodaje iPhonea u Kini. Nešto blaže pale su cijene drugih tehnoloških divova, kao što su Tesla, Nvidia i Alphabet. S druge strane, najviše su porasle cijene dionica u bankarskom sektoru jer je nekoliko najvećih američkih banaka objavilo bolje nego što se očekivalo kvartalne poslovne rezultate.
U fokusu ulagača bili su i novi gospodarski podaci koji su pokazali da je potrošnja Amerikanaca i dalje snažna, a da je tržište rada i dalje čvrsto. To otvara prostor američkoj središnjoj banci za usporavanje tempa smanjenja kamatnih stopa.
Dan prije cijene su dionica snažno porasle jer je blago popuštanje inflacije u SAD-u ponovno oživjelo špekulacije o smanjenju kamata. Na tržištu se procjenjuje da bi Fed kamate mogao smanjiti na sjednici u lipnju. Do tada će, kažu analitičari, čelnici središnje banke pratiti utjecaj politika Donalda Trumpa, koji idućega tjedna preuzima Bijelu kuću, na gospodarstvo i inflaciju.
A na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,09 posto, na 8.391 bod, dok je frankfurtski DAX porastao 0,39 posto, na 20.655 bodova, a pariški CAC 2,14 posto, na 7.634 boda.
Azijski ulagači oprezni, u fokusu kineski BDP
Na azijskim se burzama u petak trguje oprezno, pri čemu su na kineskim burzama cijene dionica blago porasle, nakon što je objavljeno da je kinesko gospodarstvo lani poraslo u skladu s procjenama vlasti. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 7,00 sati u minusu 0,2 posto. Pritom je japanski Nikkei indeks oslabio 0,4 posto, dok su cijene dionica u Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,2 i 0,3 posto. U Šangaju i Hong Kongu cijene su, pak, porasle oko 0,3 posto.
Blagi rast kineskih burzi uslijedio je nakon što je objavljeno da je tamošnji bruto domaći proizvod u posljednjem lanjskom tromjesečju porastao 5,4 posto na godišnjoj razini, više nego što se očekivalo. Tako je u cijeloj prošloj godini postignut ciljani rast kineskih vlasti od 5 posto.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala četvrti dan zaredom, pa je na putu prvog tjednog gubitka nakon šest tjedana rasta. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 108,94 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 109,02 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 156,05 na 155,55 jena. Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0295 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0285 dolara.
Cijene su nafte, pak, nadoknadile dio jučerašnjih gubitaka. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,58 posto, na 81,75 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,80 posto, na 79,30 dolara.