Gradska plinara Zagreb-Opskrba (GPZO) najavila je osporavanje odluke Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) kojom je na natječaju izgubila opskrbu kućanstava plinom na zagrebačkom području. Osim što se radi o hvatanju za slamku, najava rušenja HERA-ine odluke skriva suštinu problema GPZO-a, a to je tržišna nekonkurentnost koja traje već godinama i sada je došla na naplatu, ocjenjuju energetski stručnjaci.
Poremećeni planovi za 2024.
Zagrebački Holding u petak je na Zagrebačkoj burzi izvijestio javnost o poslovnim posljedicama gubitka ponovljenog, drugog natječaja za odabir opskrbljivača u obvezi javne usluge. Na prvom natječaju Zagreb je također ‘osvojilo‘ Međimurje plin. Gubitkom i ponovljenog natječaja zagrebačka je Gradska plinara nakon 162 godine izgubila opskrbu plinom 290 tisuća kućanstava u Zagrebu i na širem zagrebačkom području. Taj posao od 30. rujna u iduće tri godine obavljat će Međimurje plin. U objavi stoji da će Uprava GPZO razmotriti navedeno rješenje te će ‘odlučiti o poduzimanju daljnjih pravnih koraka radi zaštite prava i interesa Društva‘. Osporavanje rezultata natječaja najavio je u četvrtak i gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Lani je GPZO ostvario poslovne prihode od 311 milijuna eura, od čega se na javnu uslugu odnosilo 284 milijuna eura. Dobit prije kamata, amortizacije, deprecijacije i poreza (EBITDA) dosegla je dva milijuna eura, od čega se na javnu uslugu odnosilo 1,7 milijuna eura. Nesumnjivo, gubitak gotovo 300 tisuća kupaca snažno će se negativno odraziti na poslovne rezultate. Kako stoji u objavi, za 2024. godinu GPZO je planirao poslovne prihode od 363 milijuna eura, od čega se na javnu uslugu odnosi 342 milijuna eura, te EBITDA od 800 tisuća eura, od čega se na javnu uslugu odnosi 600 tisuća ura.
- U slučaju da se navedeno rješenje HERA-e počne izvršavati od 1. listopada 2024., planirani prihodi od prodaje Društva bili bi niži za 92 milijuna eura, dok bi EBITDA bila niža za milijun eura. Ako Društvo ne nastavi pružati opskrbu plinom u obvezi javne usluge nakon 30. rujna 2024. godine, Zagrebački Holding će, kao matično društvo, nastaviti pružati podršku Društvu za poslovanje i opskrbu plinom na tržišnim osnovama u skladu s novim nižim volumenima opskrbe - stoji u objavi.
Pravničko nadmudrivanje
Mogućnost poništavanja HERA-ine odluke postoji, ali samo ako je u natječaju bila propisana odredba dostave bankovnog jamstva, ističe energetski stručnjak Mladen Pejnović. - Međutim, tu se sada radi o pravničkom nadmudrivanju koje ne govori o suštini problema. A problem je što je Gradska plinara Zagreb-Opskrba u posljednjih nekoliko godina izgubila bitku u konkurentnosti. Međimurje plin unazad nekoliko godina nadmašilo je GPZO u svim ugovorima vezanima za opskrbu velikih potrošača izvan kategorije kućanstava. U segmentu opskrbe velikih kupaca, poput bolnica i škola, Međimurje plin već je sada jači u Zagrebu od GPZO-a i izrastao je u ozbiljnog igrača na tržištu plina za korporativne kupce - kaže Pejnović.
Podaci Fine pokazuju da je Međimurje plin lani zabilježio prihode od 59 milijuna eura, a godinu ranije 68 milijuna eura. Lanjska dobit iznosila je tri milijuna eura. Prema Pejnovićevim riječima, GPZO je već ranije postao tržišno nekonkurentan, što se vidjelo i na ovom natječaju gdje je presudio iznos od 1,6 milijuna eura godišnje. Podsjetimo, prema HERA-inoj objavi, GPZO je ponudio najvišu cijenu plina na natječaju, od 10,2 eura za megavatsat. Inače, maksimalna dopuštena cijena na drugom natječaju iznosila je 10,5 eura, a na prvome 11 eura. Međumurje plin ponudio je 9,5 eura za MWh. - Netko je pogrešno izračunao maržu jer po principima ekonomije obujma ne može GPZO nuditi skuplju uslugu ako ima 300 tisuća kupaca - ističe Pejnović.
Rješenje neugodne situacije
U svakom slučaju, ovo je kulminacija problema za GPZO koji su započeli još prije dvije godine. Naime, izbijanjem plinske krize nakon ruske invazije na Ukrajinu velik broj potrošača iz segmenta kućanstava prešao je na opskrbljivače u obvezi javne usluge koji su tada imali ugovorenu znatno nižu cijenu plina od tržišne. Val novih potrošača, više od 50 tisuća, tada je pogodio i GPZO koji za njih nije imao rezervirane količine plina. Za nove potrošače plin je morao biti nabavljen na tržištu, po višestruko višim cijenama od onih po kojima je GPZO bio obvezan prodavati. Iz izjava gradonačelnika Tomaševića moglo se iščitati da je GPZO ponudio najvišu cijenu baš kako bi anulirao gubitke ostvarene u plinskoj krizi.
Rješenje ove neugodne situacije za GPZO postoji, a sastoji se, kako stoji i u objavi Zagrebačkog Holdinga, u pružanju usluge na tržištu. - Mogućnost da gubitak tolikog broja kupaca sada anuliraju okretanjem tržištu je dobra ideja, samo pitanje je što su čekali do sada? Nekada je GPZO sudjelovao i na veleprodajnom tržištu, imao je i status bilančne skupine. Taj su status izgubili, a nisu sudjelovali ni u zakupu kapaciteta na LNG terminalu. No, u svakom zlu ima i neko dobro, Zagrepčani zaslužuju bolju uslugu opskrbe plinom - poručio je Mladen Pejnović.