Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) i Regionalna energetska agencija Sjever (REA Sjever) organizirale su u Zagrebačkom inovacijskom centru (ZICER) završnu radionicu i okrugle stolove u okviru projekta PPI2Innovate, s ciljem predstavljanja dobre prakse i primjene postupaka javne nabave inovativnih rješenja kao novog modela u rješavanju potreba javnih institucija.
Radionicu je pozdravnim riječima otvorio Frane Šesnić, direktor Zagrebačkog inovacijskog centra (ZICER), a potom se prisutnima obratila Iva Milašinčić, voditeljica Službe za razvoj Sektora za razvoj i podršku korisnicima Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije.
- Javna nabava inovativnih rješenja jedan je od moćnih alata za poticanje inovativnosti poduzetnika i privatnog sektora. HAMAG-BICRO kao javna institucija koja u svakodnevnom radu komunicira s poduzetnicima i inovatorima, kroz projekt PPI2Innovate sa zadovoljstvom preuzima ulogu koordinatora i inicijatora usvajanja novih navika prilikom provođenja postupka javne nabave u cilju poboljšanja kvalitete javnih usluga i svladavanja današnjih društvenih izazova- kazala je Milašinčić.
Tihana Jelača, voditeljica projekta PPI2Innovate predstavila je kapitalizirana znanja nabave inovacija u okviru projekta PPI2Innovate – uspostavu Kompetencijskog centra te vodiče javne nabave inovativnih rješenja.
Aktivnosti u okviru projekta R2Integrate u provedbi Ustanove za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije Zadarske županije (INOVAcija), pobliže je predstavio Boris Kuharić iz tvrtke LOBRUX. Glavni cilj ovog projekta je komparacija preliminarnih koraka postupka PPI (javne nabave inovativnih rješenja) u inovativnom projektu ‘Pozdrav Suncu Grada Zadra.
Denis Premec iz Regionalne energetske agencije Sjever predstavio je projekt javne nabave inovativnih rješenja u sektoru energetike kroz obnovu zgrade dječjeg vrtića u Koprivnici. Projektom Prominent MED ukazuje se na način provedbe postupka javne nabave inovativnih rješenja malih i srednjih jedinica lokalne/regionalne samouprave, koje su najveće barijere i što je potrebno promijeniti kako bi se takvi postupci mogli češće provoditi. Manuela Licul Martinčić, ekspert za javnu nabavu, istaknula je ključne razlike između uobičajenih postupaka javne nabave i koraka koje je potrebno provesti u postupcima javne nabave inovativnih rješenja, koristeći primjere prezentiranih projekata.
U završnom dijelu programa sudionici su razmijenili znanja i iskustva kroz okrugle stolove u okviru kojih se raspravljalo o temama: PPI u sektoru energetike, nabava pametnih spremnika za prikupljanje javnog otpada, PPI u sektoru graditeljstva, plan nabave u PPI postupku i PPI u nabavi rješenja inovativnih printera.