Tijekom prošlog tjedna, od 23. do 27. listopada, Split je na četiri dana postao središte svjetske mediteranske kuhinje. Festival Taste the Mediterranean, u svom 12. izdanju privukao je strane i domaće posjetitelje, koji su tijekom dana sudjelovali na vinskim degustacijama, panelima i masterclass radionicama vrhunskih chefova iz restorana nagrađenih Michelinovim zvjezdicama i Gault&Millau kapicama, a na večerama su otkrivali bogatstvo okusa mediteranske kuhinje i namirnice iz cijelog svijeta.
Ovogodišnje izdanje festivala otvoreno je obljetničkim koncertom višestruko nagrađivane ženske Klape Neverin iz Kaštel Lukšića u Hrvatskom domu, koncertnoj dvorani Ivo Tijardović, dok su u naredna dva dana posjetitelji tamo slušali četiri panel rasprave o turizmu i gastronomiji, te izazovima u očuvanju tradicionalne mediteranske prehrane. Na panelu o budućnosti održivog turizma u Hrvatskoj uz ministra Tončija Glavinu, v.d. veleposlanika u Portugalskom veleposlanstvu u RH Luisa Janelu, direktoricu konferencije Tourism 365 Ivanu Kolar, direktora TZ grada Malog Lošinja Dalibora Cvitkovića, te predsjednicu Udruženja ugostiteljskih djelatnosti pri HGK Jelenu Tabak govorila je i specijalna gošća festivala prof.dr. Estelle Dinh, doktorica održivog luksuznog turizma uvrštena na Forbesovu listu ‘40 ispod 40‘ za Monako. Direktorica TZ Splitsko-dalmatinske županije Ivana Vladović i chef Hrvoje Zirojević iz splitskog restorana Dvor raspravljali su o ljepoti i važnosti očuvanja marende, tradicionalnog dalmatinskog obroka.
Zašto su kolači skupi i kako klimatske promjene utječu na kvalitetu slastica razgovarale su najbolja hrvatska slastičarka prema izboru vodilča Gault&Millau Croatia 2024 Dragana Kovačević iz restorana Spinnaker u Poreču, članica žirija akademije Raise the Bar iz splitskog O‘š kolač Tea Mamut, francuskinja Marie Laetitia Passagio - predstavnica udruge Gourméditerranée, Kristina Knežić iz konobe Campanelo u Mirlović Zagori, te Antonija Nikolić iz Love is a piece of cake. Kako istovremeno biti chef u kuhinji i vlasnik restorana, govorili su Toni Boban iz splitskog restorana K.užina, Igor Čimbur iz zagrebačkog Baltazara, Danijell Nikolla vlasnik Corto Maltesea i Pandore Greenbox u Splitu, Mario Omrčen iz boutique restorana Bome, Mate Sučić iz konobe Campanelo u Mirlović Zagori, Dino Šeparović iz Kale u Supetru na Braču, te Stjepan Vukadin iz restorana Il Ponte u Trogiru.
Taste the Mediterranean je za buduće kuhare osigurao i vrijedan edukativni sadržaj. Na masterclass radionicama u ugostiteljskoj školi Oliva Allegra i veleučilištu Aspira u dva dana podučavalo ih je sedam vrhunskih svjetskih i domaćih chefova, među kojima je bio i Saša Began chef restorana Labrax i ambasador gastornomije TZ Zadarske županije (Gault&Millau Croatia Veliki chef sutrašnjice). Iz Slovenije je stigao chef Filip Matjaž, Gault&Millau Slovenia Veliki chef sutrašnjice, čiji je restoran CoB iz Portoroža nagrađen Michellinovom zvjezdicom. U masterclass programu sudjelovali su i dugogodišnji sudionik festivala, Japanac s francuskom adresom Ippei Uemura, stručnjak za pripremu bakalara talijanski chef Franco Favaretto, slastičarka i stručnjakinja za med Marie Laetitia Passagio, te Michellinovom zvjezdicom nagrađen talijanski chef Nicola Fossaceca.
Kroz festival su održane i tri vinske radionice u Bottiglia wine&deli. Sommelierski tim VinoLikea između ostalog vodio je i degustaciju pjenušaca Agorlaguna i Belje. Sva predstavljena vina odlično su se sljubljivala sa selekcijom sireva President.
Za bogat večernji program pobrinuli su se najbolji splitski restorani i vrhunski chefovi iz Portugala, Francuske, Italije, Japana, Španjolske, Velike Britanije, Slovenije i Hrvatske, koji su s kuharskim timovima restorana domaćina pripremali ekskluzivne večere. Tako su u Kadeni kuhali Matej Pačar i Slovenac Filip Matjaž, u Zrnu Soli španjolsko-brazilsku cheficu Natalie Jewell ugostio je Marko Đurašević, aktualni Chef godine u izboru Gault&Millau Croatia, a u trogirskom Il Ponteu francuski chef Lionel Levy kuhao je s poznatim hrvatskim chefom Stjepanom Vukadinom. U Noštromu su večeru kuhali Ippei Uemura i mladi chef Stipe Marinović, unuk legendarnog Zlatka Marinovića: Splitski chef Hrvoje Zirojević u Dvoru je ugostio Talijana Nicolu Fossacecu, dok je drugi talijanski chef Franco Favaretto iste večeri s Rokom Nikolićem jela pripremao u restoranu ZOI.
Osim večera u restoranima, strani i domaći chefovi oduševili su posjetitelje dviju večera na splitskoj peškariji. Dok su u petak na večeri Mediteran na pjatu specijalitete iz svojih zemalja kuhali chefovi iz Portugala, Italije, Španjolske, Slovenije, Japana i Francuske, u subotu je devet hrvatskih chefova predstavilo je Dalmaciju na pjatu, raznovrsne specijalitete uz koje su se pila nagrađivana vina iz Belja I Agrolagune, a o njihovom spajanju s posluženim jelima govorio je sommelier Daniel Čečavac. Goste su oduševili i kokteli Mediterraneo I Mare 75 u izvedbi tima Raise the Bar, koji su se sasvim dobro uklopili u atmosferu tople splitske noći.
U program Festivala uključili su se i restorani Bome, Brasserie on 7, Corto Maltese, K.užina, Mokosh, Tinel i Zinfandel food and wine bistro, koji su gostima nudili poseban mediteranski jelovnik. Konoba Dujkin dvor u sklopu Festivala predstavila je svoj originalni kulinarski projekt u suradnji s Muzejem Ivana Meštrovića ‘Meštrovićev pjat kod Dujke‘. Jela pripremljena prema starim receptima Olge Meštrović, posjetitelji kod Dujke mogu kušati i nakon Festivala, sve do 3. studenog.
Četiri dana Mediterana ponudila su intenzivan program bogat gastronomskim i enološkim sadržajem, koji je posjetiteljima približio Mediteransku prehranu i način življenja na osebujnom Mediteranu. Mediteranska prehrana, kao i klapsko pjevanje, uvršteni su na popis nematerijalne kulturne baštine UNESCO - a.
Festival Taste the Mediterranean održan je pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta, HTZ-a, Splitsko-dalmatinske županije, TZ Splitsko-dalmatinske županije, Grada Splita, TZ grada Splita te Hrvatske gospodarske komore.