Zeleno i digitalno
StoryEditor

Traži se - odvajanje EE otpada

30. Prosinac 2024.
Traži se - odvajanje EE otpada
Fond za zaštitu okoliša za građane pokrenuo informativnu kampanju o odvajanju EE otpada

Kupnja darova je iza nas, a pred nama je period sniženja i akcijskih ponuda. Brojni su građani prigodne ponude odlučili iskoristiti upravo za kupnju električnih i elektroničkih uređaja, poput hladnjaka, perilica, blendera, računala ili mobitela, a mnogi će to tek učiniti. Novi uređaji će tako zauzeti mjesto starima, koje će trebati pravilno zbrinuti.

Zbrinjavanje EE otpada izuzetno je važno jer EE oprema može sadržavati elemente opasne po zdravlje ljudi, kao što su olovo, živa, kadmij, berilij i arsen, zbog čega se mora sakupljati i odvoziti odvojeno od ostalog otpada. EE otpadu nije mjestu niti u okolišu niti u komunalnom otpadu jer postoji opasnost od zapaljenja ili onečišćenja, a ujedno sadrži i brojne sirovine koje se odvojenim prikupljanjem i obradom mogu ponovno iskoristiti. Upravo zato je organizirano besplatno prikupljanje, reciklaža i oporaba takve vrste otpada, što u potpunosti financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iz prikupljenih naknada za gospodarenje otpadom. 

U Hrvatskoj se godišnje na tržište stavi oko 30 kg EE opreme po stanovniku. Pravilno prikupljeni EE otpad u velikoj se mjeri oporabi ili reciklira, pojedine kategorije i do 85 posto. Kako bi se osigurala veća stopa prikupljanja i smanjio štetan utjecaj neispravno odloženog EE otpada, Fond je, između ostalog, u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije pokrenuo kampanju ‘Traži se…‘. Cilj je informativne kampanje građane motivirati da koriste neku od dostupnih mogućnosti za zbrinjavanje svojih starih, neispravnih uređaja.

Postoje četiri osnovna, besplatna modela pravilnog odvajanja EE otpada. Prvi model odnosi se na kupnju novih uređaja, pri čemu prodavatelj ima obvezu preuzimanja starog uređaja u trgovini ili prilikom dostave. Drugi model omogućuje građanima besplatno preuzimanje više od 30 kg EE otpada od strane ovlaštenih sakupljača, koji su dužni takav otpad preuzeti na adresi korisnika u roku od 20 dana. Ako je riječ o električnim ili elektroničkim uređajima do 25 cm, isti se mogu predati u trgovinama većima od 400m2, koje u svom asortimanu prodaju EE opremu. Jedan od modela zbrinjavanja EE otpada je svakako i predavanje uređaja u reciklažno dvorište, koje je besplatno i dostupno u većini naših gradova i općina.

Jedan od slogana kampanje jest i ‘Kvar nije kraj‘ jer ne treba svaki pokvareni ili nekorišten uređaj odmah postati otpad. Ako se uređaj može još koristiti razmislite o donaciji ili prodaji, a ako nije u potpunosti ispravan, dobro je istražiti postoji li mogućnost popravka. Utvrdi li serviser da popravak nije moguć ili ekonomski opravdan, neispravan uređaj je dužan preuzeti i potom predati sakupljaču na recikliranje ili oporabu.

Sve informacije o načinu odvojenog prikupljanja EE otpada, građani od danas mogu pronaći na stranici www.ee-odvoji.hr.

20. siječanj 2025 16:35