Zeleno i digitalno
StoryEditor

Trump: SAD neće sabotirati vlastitu industriju dok Kina nekažnjivo zagađuje

21. Siječanj 2025.
Donald Trumpfoto Shutterstock

Predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je povukao Sjedinjene Države iz Pariškog sporazuma o borbi protiv klimatskih promjena, Kina je izrazila zabrinutost zbog tog poteza, a UN uvjerenje da Amerikanci neće odustati od zaštite klime.

- Sjedinjene Države neće sabotirati svoju vlastitu industriju dok Kina zagađuje nekažnjeno - rekao je Trump, uklonivši najvećeg svjetskog zagađivača kroz povijest iz globalnih napora u borbi protiv klimatskih promjena po drugi put u desetljeću.

Kina je u utorak uzvratila da je zabrinuta zbog objave da se SAD povlači iz Pariškog sporazuma o klimi i kinesko ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju je poručilo da su klimatske promjene zajednički izazov s kojim se suočava cijelo čovječanstvo.

Kina aktivno i dosljedno odgovara na klimatske promjene i zajednički će promicati globalnu zelenu i niskougljičnu tranziciju, rekao je glasnogovornik ministarstva Guo Jiakun na redovitom brifingu za novinare.

- Niti jedna zemlja ne može stajati po strani od toga, niti to može učiniti sama - dodao je glasnogovornik.

Taj potez stavlja Sjedinjene Države uz Iran, Libiju i Jemen kao jedine zemlje u svijetu izvan pakta iz 2015., u kojem su se vlade složile ograničiti globalno zagrijavanje na 1,5 stupnjeva Celzijusa iznad predindustrijskih razina kako bi se izbjegao najgori utjecaj klimatskih promjena.

Odražava Trumpov skepticizam prema globalnom zatopljenju, koji je on nazvao prijevarom, i uklapa se u njegov širi plan oslobađanja američkih bušotina nafte i plina od klimatskih ograničenja kako bi mogli povećati proizvodnju.

Trump je potpisao izvršnu naredbu o povlačenju iz pakta pred pristašama okupljenim u Capital One Areni u Washingtonu.

- Odmah se povlačim iz nepoštene, jednostrane pljačke - Pariškog klimatskog sporazuma - rekao je prije potpisivanja naloga.

Unatoč povlačenju, glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres uvjeren je da će američki gradovi, države i poduzeća ‘nastaviti pokazivati ​​viziju i vodstvo radeći na niskougljičnom, otpornom gospodarskom rastu koji će stvoriti kvalitetna radna mjesta‘, rekla je glasnogovornica UN-a Florencia Soto Nino u pisanoj izjavi.

- Ključno je da Sjedinjene Države ostanu predvodnici u pitanjima zaštite okoliša. Kolektivni napori u okviru Pariškog sporazuma napravili su razliku, ali moramo ići mnogo dalje i brže zajedno - rekla je.

Sjedinjene Države moraju službeno obavijestiti glavnog tajnika UN-a Antonija Guterresa o svom povlačenju, koje će, prema uvjetima sporazuma, stupiti na snagu godinu dana kasnije.

Sjedinjene Države već su najveći svjetski proizvođač nafte i prirodnog plina zahvaljujući višegodišnjem bumu bušenja u Teksasu, Novom Meksiku i drugdje, potaknutom tehnologijom frackinga i visokim svjetskim cijenama od ruske invazije na Ukrajinu.

Trump je povukao SAD iz Pariškog sporazuma i tijekom svog prvog mandata, no kako je proces trajao godinama odmah ga je zaustavio Biden 2021.

Povlačenje će ovaj put vjerojatno trajati kraće - samo godinu dana - jer Trump neće biti vezan početnom trogodišnjom obvezom sporazuma.

Taj bi potez sada mogao biti štetniji za globalne klimatske napore, rekao je Paul Watkinson, bivši klimatski pregovarač i viši politički savjetnik za Francusku.

SAD je trenutno drugi najveći svjetski emiter stakleničkih plinova iza Kine i njegov odlazak potkopava globalne ambicije da se te emisije smanje.

- Ovaj put će biti teže jer smo u jeku implementacije, suočeni sa stvarnim izborima - rekao je Watkinson.

Svijet je sada na putu globalnog zagrijavanja za više od 3 Celzijeva stupnja do kraja stoljeća, prema nedavnom izvješću Ujedinjenih naroda, razini za koju znanstvenici upozoravaju da bi mogla izazvati kaskadne utjecaje kao što su porast razine mora, toplinski valovi i razorne oluje.

Države se već bore kako bi oštro smanjile emisije potrebne za smanjenje predviđenog porasta temperature, jer ratovi, političke napetosti i tijesni državni proračuni guraju klimatske promjene prema dolje na popisu prioriteta.

Trumpov pristup u oštroj je suprotnosti s pristupom bivšeg predsjednika Joea Bidena, koji je želio da Sjedinjene Države predvode globalne klimatske napore i nastojao potaknuti prijelaz s nafte i plina pomoću subvencija i propisa.

Trump je rekao da namjerava ukinuti te subvencije i propise kako bi ojačao državni proračun i razvio gospodarstvo, ali tvrdi da to može učiniti dok osigurava čist zrak i vodu u Sjedinjenim Državama.

Li Shuo, stručnjak za klimatsku diplomaciju na Asia Society Policy Institute, rekao je da povlačenje SAD-a riskira potkopavanje sposobnosti Sjedinjenih Država da se natječu s Kinom na tržištima čiste energije kao što su solarna energija i električna vozila.

- Kina će pobijediti, a SAD riskira da još više zaostaje -  rekao je.

21. siječanj 2025 12:34