Osjećate li se u posljednje vrijeme bogato ili barem bogatije? Ako ne, vjerujete da ima onih koji se tako osjećaju! Svi oni koji su znali prepoznati trendove, pa onda i ubrati plodove tehnološke revolucija i procvata tržišta, u posljednjem su desetljeću skočili u vagon u kojem se voze oni najbogatiji. Naime, u razdoblju od 2012. do 2022. godine zabilježen je značajan porast globalnog broja milijunaša.
Tako je u 2022. godini 1,1 posto svih odraslih ljudi spadao u krug milijunaša, što je porast u odnosu na 0,6 posto koliko ih je bilo u 2012. godini. Visual Capitalist, prebrojio je rastuću svjetsku populaciju milijunaša, koristeći podatke iz ovogodišnjeg Globalnog izvješća o bogatstvu Credit Suissea.
Nekad i danas
Prema njihovim podacima, 2022. godine ukupno bogatstvo milijunaša iznosilo je 208,3 bilijuna dolara, što je činilo 45,8 posto globalnog bogatstva. To predstavlja povećanje od 138 posto u odnosu na 2011., kada su milijunaši imali bogatstvo od 87,5 bilijuna dolara.
Iako se porast može pripisati brojnim čimbenicima, financijska imovina čini većinu povećanja ukupnog bogatstva od financijske krize 2008. godine, prema Credit Suisse.
Evo pregleda na rasta broja milijunaša od 2012. do 2022.:
Na vrhu piramide onih najbogatijih (svi posjeduju 50 ili više milijuna dolara bogatstva) broj se gotovo pa utrostručio tijekom posljednjeg desetljeća.
Gdje se nalaze svjetski milijunaši?
- 42 posto: Sjeverna Amerika
- 27 posto: Europa
- 16 posto: Azija-Pacifik
- 10 posto: Kina
- 5 posto: Ostatak svijeta
Unatoč inflaciji, kamatnim stopama i trenutačnim tržišnim uvjetima koji mnogima ometaju stvaranje bogatstva, Credit Suisse predviđa da će broj milijunaša ipak narasti na 86 milijuna do 2027. godine, što je dodatno povećanje od 45 posto u odnosu na 2022.
Izgledi za nejednakost bogatstva
Iako se nejednakost po pitanju bogatstva blago smanjila u 2022. godini, značajan dio ukupnog globalnog bogatstva još uvijek pripada najbogatijim dijelovima stanovništva. U potpunoj suprotnosti s milijunašima, 52,5 posto odraslih u svijetu ima manje od 10 tisuća dolara bogatstva, a zajedno čine samo 1,2 posto globalnog bogatstva.
No, iz šire perspektive, nejednakost u bogatstvu u cijelom svijetu bilježi trend pada tijekom posljednja dva desetljeća. Odnosno tako je bilo prije 2020. i 2021. godine kada se razlika u bogatstvu pogoršala zbog pandemije i kasnijeg porasta cijena dionica i kuća.
Gledajući unaprijed do 2027. godine, Credit Suisse predviđa da će udio odraslih s manje od 10 tisuća dolara bogatstva pasti, pri čemu će više odraslih prelaziti na srednje i više razine prihoda. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li globalna nejednakost bogatstva nastaviti svoju dugoročnu silaznu putanju.