Aktualno
StoryEditor

Amazonov plan novog sjedišta naišao na ‘antipoduzetničku klimu‘ u New Yorku

13. Veljača 2019.

Nedugo nakon što je izvučen kao jedan od dva sretna dobitnika drugog sjedišta jedne od najvećih kompanija na svijetu, New York je počeo iskazivati simptome ‘antipoduzetničke klime‘, kako se to u Hrvatskoj zove. Naime, kako izvještava Financial Times, neki lokalni političari i nisu uvjereni da je dolazak Amazona u njihov grad prema dogovorenim uvjetima poželjan, iako se bezbroj mjesta u SAD-u žestoko borio za tu, kako je mnogi doživljavaju, privilegiju.

Michael Gianaris, demokratski senator rođen i odrastao u Queensu, prometnuo se u vođu otpora dolasku internetskog diva koji je u zamjenu za tri milijarde dolara poreznih olakšica obećao otvoriti 25 tisuća dobro plaćenih radnih mjesta kroz period od deset godina u tom njujorškom okrugu. No, dok bi mnogi drugi prodali vragu dušu za ovaj dogovor, neki stanovnici okruga nisu pretjerano oduševljeni, premda se po svemu sudeći radi o manjini (prema istraživanjima, oko 70 posto još uvijek podupire dolazak Amazona). Ipak, nakon ovako hladne dobrodošlice, u Amazonu su se počeli premišljati, pogotovo nakon što je Gianaris predložio smanjenje dogovorenih poreznih olakšica.

Među stvarima koje muče demokratskog zastupnika i dio građana, ističu se zabrana osnivanja sindikata u Amazonu, visina obećanih olakšica, ali i vjerojatna gentrifikacija koja bi ugrozila manje i jeftinije trgovine i povisila cijene nekretnina, kao što je redovito slučaj u takvim situacijama. Pored toga, navodi FT, u prilog Gianarisu ide činjenica da su Google i Facebook otvorili mnoga radna mjesta u tom gradu bez posebnih dogovora i olakšica iz čega se može izvući zaključak da je New York sam po sebi poželjna lokacija s nizom prednosti.

S druge strane, Andrew Cuomo, guverner države New York koji je aktivno sudjelovao u dovođenju kompanije, otpor pripisuje unutarstranačkim igrama (socijalistkinja i zastupnica u Kongresu Alexandria Ocazio-Cortez vrlo je popularna u tom kvartu, pa Cuomo smatra da njeni stranački kolege pokušavaju odvući dio glasova plasiranjem snažno lijevih stavova) i upozorava da će porezni prihodi od dolaska Amazona iznositi 27 milijardi dolara. Iako Gianaris navodi niz prigovora, čini se da najveći problem predstavlja pomaganje kompaniji koja ostvaruje milijarde dolara dobiti samo po sebi. Mnogi teško mogu razumjeti zašto bi joj trebalo davati bilo kakve specijalne aranžmane, tim više što druge velike kompanije iz tehnološkog sektora nisu dobile poseban tretman.

14. studeni 2024 17:26