Pakistanska legenda kriketa Imran Kan proglasio je u četvrtak pobjedu na generalnim izborima koje su obilježili duga prebrojavanja listića i optužbe za namještanje rezultata.
Službeni rezultati izbora u srijedu nisu objavljeni, no gotovo svi vođe stranaka optužuju Kana za namještanje izbora, tvrdeći da promatrači izbori nisu primili konačni broj glasova ili su morali napustiti biračka mjesta. Ovo će biti tek druga demokratska tranzicija vlasti u 71-godišnjoj povijesti Pakistana, naglašava CNN.
‘‘Bog mi je dao šansu da dođem na vlast kako bih proveo ideologiju koju sam započeo prije 22 godine‘‘, rekao je 65-godišnji Kan u govoru u svojoj kući nedaleko od glavnog grada Islamabada.
Pristaše zatočenog bivšeg premijera Navaza Šarifa rekli su da je prebrojavanje listića namješteno i to nazvali napadom na demokraciju u zemlji gdje je kroz povijest vlast najčešće držala vojska.
Šarifova stranka već tjednima optužuje moćnu vojsku da pokušava namjestiti pobjedu Kanu, bivšoj zvijezdi kriketa i borcu protiv korupcije.
>>>Od Schwarzeneggera do Trumpa – što zvijezde tjera u politiku?
Kan je pozvao na ‘‘obostrano korisne veze‘‘ sa saveznikom SAD-om i pružio maslinovu grančicu zakletom neprijatelju Indiji, istaknuvši da dvije zemlje moraju riješiti dugogodišnji spor oko Kašmira.
Šarifova stranka, Pakistanska muslimanska liga i suparnička Pakistanska narodna stranka tvrde da su njihovi promatrači bili izbačeni s biračkih mjesta tijekom prebrojavanja listića i da nisu dobili službenu objavu rezultata, nego rukom napisane cedulje koje se nisu mogli provjeriti.
Kan je ponudio istragu svih optužbi za namještanje i naglasio da želi ‘‘ujediniti‘‘ zemlju pod svojim vodstvom.
Pakistanu prijeti ekonomska kriza i vjerojatno će zatražiti pomoć Međunarodnog monetarnog fonda, iako Kanova stranka PTI nije isključila mogućnost pomoći od Kine, najvećeg saveznika Islamabada.
Za legendu pakistanskog kriketa i novopečenog političara Kana, pobjeda na izborima vrhunac je borbe koja je počela prije više od dva desetljeća.
Godinama je bio omalovažavan kao politički amater koji nije mogao svoju slavu pretvoriti u značajniji broj mjesta u parlamentu za svoju stranku PTI ni za Pakistanski pokret za pravdu, čiji je također osnivač.
Izbori u srijedu to su iz korijena promijenili, pomičući granice na političkoj sceni Pakistana i postavljajući bivšu sportsku zvijezdu na sam vrh moći.
Slična situacija dogodila se nedavno u Liberiji, gdje je George Weah, jedan od najvećih nogometaša Afrike postao predsjednikom države. Kan i Weah tako su jedini svjetski poznati sportaši na čelu svojih država.
Kan, s diplomom sveučilišta u Oxfordu, promicao je u kampanji populističke ideje, obećavajući napredan Pakistan koji se oslobodio okova dugogodišnje korupcije.
Prije osnivanja Kanove stranke PTI, pakistanskom politikom, osim kada to nije bila vojna hunta, dominirale su dvije stranke - Šarifova Pakistanska muslimanska liga i Pakistanska narodna stranka Benazir Buto koja je ubijena u atentatu.