Hrvatska
StoryEditor

Majetić: Podbačaj BDP-a je rezultat i političke neaktivnosti

26. Veljača 2016.

Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Davor Majetić ustvrdio je da se ‘nefokusiranost‘ politike i vodstva države na gospodarstvo ogleda i u manjem od očekivanja rastu BDP-a u zadnjem lanjskom tromjesečju, a ako se tako nastavi, upozorio je, moglo bi prouzročiti podbačaj rasta i u prvom kvartalu ove godine.

"Ovakav podbačaj u odnosu na očekivanja u četvrtom kvartalu vjerojatno je rezultat i političke neaktivnosti. Politika se bavila sama sobom radi predizbora i izborne kampanje te postizborne kampanje. I to ‘nefokusiranje‘ politike i vodstva države na gospodarstvo visi se i u manjem rastu nego što je bio očekivan i planiran", kazao je Majetić u petak.

Napomenuo je da su svi svjesni da se ta neaktivnost i dalje zbiva i nakon dolaska nove Vlade. Stoga iz HUP-a upozoravaju i novu Vladu da krene što prije s konkretnim aktivnostima, reformama i promjenama, jer bi nastavak takve ‘nefokusiranosti‘ politike na gospodarstvo mogao prouzročiti i podbačaj rasta i u prvom kvartalu ove godine.

"Ako se politika ne počne napokon baviti gospodarstvom i ne počne donositi konkretne mjere, zakone, akte, sigurno možemo očekivati manji rast nego što bi realno mogao i trebao biti", poručio je Majetić.

Napomenu je da HUP već ima pripremljeno nekoliko prijedloga reformi i zakonskih prijedloga, s kojima se može odmah krenuti u promjene, poput reforme javne nabave "koju svi čekaju i koja može biti na tržištu vrlo brzo".

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u petak prvu procjenu prema kojoj je bruto domaći proizvod (BDP) u proteklom kvartalu porastao 1,9 posto u odnosu na isto razdoblje 2014. godine.

To je slabiji podatak od očekivanja. Osam makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivali su u prosjeku da je gospodarstvo poraslo za 2,1 posto na godišnjoj razini. Pritom su se njihove procjene rasta kretale u rasponu od 1,8 do 2,6 posto.

To je već peto tromjesečje zaredom kako BDP raste, ali sporije nego u prethodnom, kada je gospodarstvo skočilo 2,8 posto, najviše od drugog tromjesečja predrecesijske 2008. godine.

HGK: Nastavljen relativno dinamičan rast BDP-a

Iz HGK poručiju kako se bruto domaći proizvod u zadnjem prošlogodišnjem kvartalu kretao sukladno očekivanjima. Ostvaren je njegov rast na godišnjoj razini za 1,9%, što je stopu rasta za cijelu godinu zadržalo na razini 1,6%. Godišnja je stopa rasta bila osjetno niža nego u trećem kvartalu, u kojem je rast iznosio 2,8%, na što je presudno utjecalo osjetno povećanje dinamike rasta uvoza roba i usluga. Naime, kod svih kategorija ukupne potražnje, točnije osobne i državne potrošnje, investicija u fiksni kapital te izvoza roba i usluga ostvarene stope su bile veće nego u prethodnom kvartalu, ali je tako povećana ukupna potražnja u znatno većoj mjeri pokrivena uvoznim robama i uslugama. Promatrano prema proizvodnim djelatnostima, najveći je utjecaj na rast BDP-a u zadnjem prošlogodišnjem kvartalu imala prerađivačka industrija.

Kada se govori o razini cijele godine, u HGK-u zaključuju kako je ostvareni rast bio znatno veći od prvobitnih procjena. Unatoč tako pesimističnim procjenama, 2015. godinu je nakon šest godina pada BDP-a obilježio blagi oporavak domaće potražnje, prvenstveno osobne potrošnje i investicija u fiksni kapital, te dinamičan rast izvoza roba i usluga od visokih 9,3%. Pri tome je u prošloj godini ostvarena povijesno najviša razina deviznog prihoda od turizma, ali isto tako i povijesno najviša razina robnog izvoza od približno 11,5 milijardi kuna. Tako je utjecaj ukupnog porasta izvoza roba i usluga na rast BDP-a bio približno tri i pol puta veći od utjecaja ukupnog porasta domaće potražnje.

Ostvarena stopa rasta od 1,6% bila je nešto niža od prosječnog rasta u EU-i, koji je iznosio 1,9%, tako da je nastavljen pad u odnosu na prosječnu razinu razvijenosti EU. U odnosu na druge članice, položaj Hrvatske je bio osjetno bolji u odnosu na prve procjene, pa je deset članica u prošloj godini raslo po manjoj stopi od Hrvatske.

Prema prognozama HGK, ne očekuju da će gospodarski rast u 2016. godini biti dinamičniji od rasta u 2015. godini.

23. studeni 2024 01:00