Novooformljena koalicija "Nema prodaje" u petak je ispred poslovnice Financijske agencije (Fina) predstavila dio svog programa usmjeren na izmjene Ovršnog zakona i deblokadu 330.000 hrvatskih građana, izvještava Hina.
Iz Koalicije su kao jedan od temeljnih ciljeva djelovanja naveli rješavanje problema ovrha i deložacija građana iz jedinog prebivališta, dok je nastup pred Financijskom agencijom obrazložen njenom ulogom u provođenju ovršnih i drugih mjera.
Fina je "hladni izvršitelj bankarske egzekucije hrvatskog naroda", rečeno je na skupu.
Financijski suverenitet
Koalicija "Nema prodaje", nastala na inicijativu rječitog Stipe Petrine, uključuje njegovu Nezavisnu listu, Pokret Zajedno, Slobodnu Hrvatsku i ORaH, a njeni predstavnici među ostalim zagovaraju pravni i financijski suverenitet RH te poništenje pretvorbe i privatizacije.
- ‘Nema prodaje‘ samo ime govori - nema prodaje, dosta je toga, 25 godina na vlasti su HDZ i SDP koji su uništili ovu državu", rekao je okupljenima predsjednik Pokreta Zajedno Karino Hromin Sturm čije je uvjerenje da dvije vodeće stranke neće promijeniti ekonomsku sliku Hrvatske jer njihovi čelnici govore o minimalnom poreznom rasterećenju građana.
- Oni samo rasprodaju i zadužuju hrvatski narod i to protuustavno jer ne mogu Vlada ni HNB zaduživati ovu državu jer nemaju mandat - veli Sturm.
"Nakaradni" zakon
Predstavnik Slobodne Hrvatske Dražan Dizdar je ponovio poraznu statistiku o 330.000 blokiranih građana s nešto više od 39 milijardi kuna duga, rekavši da je zbog toga "direktno egzistencijalno ugroženo" gotovo milijun ljudi.
- Dvije velike političke stranke su, umjesto da sa svojim partnerima pomognu tim ljudima, donijele Ovršni zakon koji za 200 kuna izbacuje ljude na ulicu - kazao je Dizdar, dodavši da će se Koalicija zalagati za izmjenu tog "nakaradnog" zakona.
Kritiku Ovršnom zakonu je uputio i glavni tajnik Slobodne Hrvatske Dušan Cvetanović rekavši da je on "u potpunosti postavljen tako da zadovoljava financijske interese javnih bilježnika, odvjetnika i vjerovnika, a na štetu dužnika koji ne mogu podmiriti ni troškove ovrhe, a kamoli osnovna dugovanja".
Iz koalicije su zatražili da se ovršni postupci vrate na sudove, dok bi Fina prema njihovom stajalištu trebala voditi tekuće račune građana bez naknade budući da strane banke samo na naknadama za vođenje tekućih računa građana izvlače milijarde kuna iz zemlje, piše Hina.