Dva od četiri bačena eksploziva nisu se aktivirala, a ostavljen je i grafit na zidu ‘Bayerov kriminalni brak. Ne GMO-u‘ (u izvoru “Bayer criminal marriage. No GMO.”). Njemački farmaceutski gigant Bayer udružio se s međunarodnom agrokemijskom i agrikulturnom biotehnološkom tvrtkom Monsantom 2016. godine. Dosad nitko nije preuzeo odgovornost za napad. Istražitelji pregledavaju snimke video nadzora s kamera na ulasku u grad.
Istraživački centar Monsanta ima desetak zaposlenika i tvrdi da oni ne rade na GMO-u. Upravitelj centra Jean-Luc Pellet izjavio je kako je osoblje te institucije usmjereno na agrikulturalna istraživanja i poboljšanja tradicionalnih kukuruznih vrsta. Ističe i kako su srećom mnoge sjemenke već zasađene u polju, a sjeme pristiglo iz Južne Amerike uskladišteno je u protupožarnoj sobi.
- Ipak, šteta je ogromna, oko stotinu tisuća eura. Ovo ruralno područje veoma je mirno i nemamo niti jednu GMO sjemenku. Monsanto poštuje zakonodavstvo zemlje u kojoj se nalazi, kazao je Pellet.
>>> Kako je poslovao Monsanto, korporativni div koji proizvodi GMO sjemenje?
Prošle godine Italija je sukladno direktivi EU koja omogućuje zabranu ili restriktivnu politiku svake zemlje članice prema kultivaciji GMO-a na svom teritoriju zabranila uzgoj GMO usjeva, kao i 19 od 28 članica. Tako da Italija ne dopušta komercijalan uzgoj GMO-a ni eksperimentalni uzgoj modificiranih biljaka u znanstvenim laboratorijima i istraživačkim centrima.
- Istovremeno, Italija koristi oko 10 tisuća tona genetski modificiranih sjemenki soje svaki dan, 365 dana u godini, kazao je Roberto Defez iz Nacionalnog istraživačkog vijeća u Napulju zaduženog za promociju i sigurnost GM istraživanja.