Aktualno
StoryEditor

Burza stakleničkih plinova: Hrvatska u 2015. zaradila 662 milijuna kuna

07. Svibanj 2017.
Piše:
Ivana Tarnaj

Od prodaje emisijskih jedinica stakleničkih plinova putem dražbi u 2015. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, na čijem je čelu Ljubomir Majdandžić, te državni proračun uprihodovali su više od 662 milijuna kuna. Koliko je uprihodovano lani, još nije poznato, ali zna se da je, prema posljednjem izvještaju od 27. ožujka 2017., Fond po toj osnovi u ovoj godini dobio blizu četiri milijuna kuna. Rezultat je to trgovanja na burzi emisijskih jedinica stakleničkih plinova, na kojoj međusobno trguju zemlje Europske unije, a koja se tri puta tjedno održavaju na zajedničkoj dražbovnoj platformi, EEX burzi u Leipzigu u Njemačkoj.

>>> Majdandžić: Gradski oci će moliti komunalne tvrtke da prime splitski otpad

Na posebni račun Fonda uplaćuje se 95 posto sredstava, a preostali dio u državni proračun. Hrvatska je na burzi počela trgovati početkom 2015., kada je ostvarila i prve prihode. Sredstvima od dražbe sufinancirani su projekti energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije, gospodarenja otpadom, čistijeg transporta te istraživanja i razvoja. Primjerice, u 2015. tim je sredstvima sufinancirana energetska obnova 2000 obiteljskih kuća. Uz to, sufinancirana je i obnova stambenih zgrada te javnih institucija poput KBC-a Split. Podaci za 2016. još se obrađuju jer resorno Ministarstvo nije donijelo Plan korištenja sredstava.

- Izvješće o tome koliko smo prihodovali prodajom emisijskih jedinica stakleničkih plinova trebalo bi biti gotovo do kraja svibnja, a Vladi dostavljeno do kraja lipnja. Naime, još čekamo da resorno ministarstvo donese Plan korištenja sredstava bez kojeg izvješće ne može biti kompletno, rekla je Anamarija Brstilo iz Fonda za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša.

>>> Trumpov savjetnik za okoliš kaže da ugljikov dioksid nije ključan faktor globalnog zagrijavanja

Kvote, odnosno koliko prostora za emisijske jedinice stakleničkih plinova pojedina država ima, određuju se procjenom ukupne ‘snage‘, uglavnom industrijske proizvodnje pojedine zemlje, a glavnu riječ o tome koja će zemlja s koliko jedinica trgovati na kraju, nakon procjena i lobiranja, određuje Europska komisija. Dražbovatelj u ime RH je Fond za energetsku učinkovitost i zaštitu okoliša, a dodajmo i to da burza u Leipzigu neće djelovati vječno, već je prestanak njezina rada predviđen za 2020.

22. studeni 2024 14:21