Aktualno
StoryEditor

Čelnik udruženja američke modne industrije: carine na kineski uvoz znače više cijene i gubitak radnih mjesta

24. Kolovoz 2018.

Američke carine na uvoz kineske robe iz Kine jednostavno znače da će američki potrošači u budućnosti morati plaćati više cijene za proizvode, prodaja će se smanjiti, a poslovi će biti izgubljeni, upozorio je u petak Rick Helfenbein, predsjednik udruženja modnih tvrtki American Apparel and Footwear Association, napomenuvši kako "Titanik isplovljava iz luke".

>>>Padaju prve korporativne žrtve trgovinskog rata

„Suočavamo se s velikim problemima vezanim uz situaciju s carinama. One remete naše opskrbne lance i štete našem poslovanju”, rekao je Helfenbein za CNBC, osvrnuvši se na novi krug američkih carina na uvoz robe iz Kine u vrijednosti od 16 milijardi dolara u primjeni od četvrtka. Peking je odmah uzvratio protu-carinama u istoj vrijednosti na uvezenu robu iz SAD-a.

„Ono što će se dogoditi u budućnosti vrlo je jednostavno – cijene će se povećati, prodaja će se smanjiti, poslovi će biti izgubljeni. Sve će to imati negativan utjecaj na gospodarstvo”, rekao je u CNBC-evoj emisiji Squawk Box.

Industrija odjeće i obuće bit će teško pogođena carinama jer 41 posto svih odjevnih predmeta, 72 posto sve obuće i 84 posto svih modnih dodataka uvezenih u SAD, dolazi iz Kine, izjavio je. Pritom su ograničene mogućnosti nabave, budući da većina proizvoda dolazi iz Kine, Vijetnama, Bangladeša, Indije i Indonezije, rekao je.

„Gdje ćete pronaći nove dobavljače? Ljudi su se godinama pokušavali širiti. Ne možeš tako lako preseliti poslovanje. Povećanje cijena će potrošači osjetiti; to će se dogoditi prije ili kasnije”, rekao je CNBC.

Iako američka maloprodajna scena sada izgleda pozitivno, utjecaj novih carina pogodit će potrošače u sljedećih šest do devet mjeseci, dodao je. „Gledamo kako Titanik isplovljava iz luke, a to nije dobra stvar”, rekao je.

>>>Trgovinski rat: Peking krajem mjeseca šalje pregovarača u SAD

Ako Trumpova administracija nastavi s nametanjem carina od 200 milijardi dolara na uvoz iz Kine, to će biti dodatni udarac industriji, upozorio je.

„Postoje problemi, no kad oporezuješ sebe da bi to riješio, to je suludo. To je kao da kažnjavaš svog sina za nešto što je učinila tvoja kćer. Nema smisla”, dodao je.

Dužnosnici dva najveća gospodarstva susretali su se u više navrata otkad je Donald Trump postao predsjednik, pokušavajući naći neki zajednički temelj po pitanju trgovine s obzirom na želju američkog predsjednika da smanji golemi trgovinski deficit svoje zemlje s Kinom.

Samo tijekom ovog tjedna, kineski dužnosnici na čelu s zamjenikom ministra trgovine Wangom Shouwenom razgovarali su s američkim kolegama u srijedu i četvrtak u Washingtonu, no bez većeg napretka.

>>>Trgovinski rat SAD-a i Kine – šteta i globalnom gospodarstvu i mnogim potrošačima

Kinesko Ministarstvo trgovine priopćilo je u petak na svojim internetskim stranicama su imali „konstruktivni i iskren” dijalog. Priopćenje nije sadržavalo nikakve detalje o vođenim razgovorima, ali je navedeno kako obje zemlje planiraju ostati u kontaktu za iduće poteze.

09. studeni 2024 17:42