Ministar zaštite okoliša Tomislav Ćorić poručio je u ponedjeljak kako će 2018. godina biti godina kreiranja infrastrukture za učinkovito gospodarenje otpadom, što je označio kao prioritet njegova ministarstva.
"Izgradnja centara za gospodarenje otpadom nema alternativu, neovisno u ciljevima koje imamo u kontekstu gospodarenja otpadom. Za ljepšu Hrvatsku moramo učiniti sve", izjavio je Ćorić u Dubrovniku nakon sastanka s dubrovačko-neretvanskim županom Nikolom Dobroslavićem te županijskim gradonačelnicima i načelnicima. Najavio je kako će na području najjužnije županije dobar dio infrastrukture biti uspostavljen do kraja 2018. godine.
Ćorić: Na lokalnoj razini radi se sve što je moguće
"Htjeli smo lokalne čelnike informirati o našim planovima i natječajima koji su već ili će biti uskoro objavljeni s ciljem stvaranja infrastrukture za odvajanje na kućnom pragu, izgradnje reciklažnih dvorišta, informativnih i edukativnih aktivnosti te izgradnju sortirnica, gdje natječaj ide u svibnju. Velik dio tog sufinanciran je iz sredstava EU, u pravilu 85 posto. Dobili smo povratnu informaciju kako se na lokalnoj razini radi sve što je moguće. Želimo im omogućiti da nabave sve što im je potrebno kako bi se na razini Hrvatske postigao cilj od 50 posto odvojenog komunalnog otpada do 2023. godine", rekao je ministar.
>>>Ćorić: Nema poskupljenja struje, plina i vode u 2018.
Kazao je i kako je za Centar za gospodarenje otpadom Lučino razdolje u tijeku izrada studije isplativosti ulaganja, koja bi trebala biti gotova u idućih mjesec i pol ili dva.
Župan Dobroslavić istaknuo je kako je na sastanku utvrđeno da je županija po pitanju razvrstavanja otpada negdje u nacionalnom prosjeku. "Izgradnja centra za gospodarenje otpadom jedino je rješenje za županiju. Dinamika realizacije projekta ide dobro. Posljednji rok za realizaciju je 2023. godina, a naša procjena je da može biti gotov do 2021. godine“, naveo je.
Na sastanku je bilo riječi i o projektu Gornji horizonti kao trajnom problemu županije, istraživanju ugljikovodika u podmorju Crne Gore, kao i naplavu otpada iz Crne Gore i Albanije.
O otpadu iz Crne Gore i Albanije: Imamo ideje i susjedi od nas mogu očekivati pomoć
"Scene kojima smo svjedočili u Dubrovniku, ali i u ranijim fazama, ubuduće želimo izbjeći, odnosno učiniti sve da ih spriječimo. Zato smo stupili u kontakt s kolegama iz Crne Gore i Albanije. Zajedno smo suočeni s problemom, dio kojeg je generiran činjenicom da dosad nije bilo zajedničkih akcija. Sastanak u utorak u Dubrovniku će nam pomoći da dođemo do zaključaka u smjeru zajedničke akcije. Imamo neke ideje te naši susjedi mogu od nas očekivati pomoć", istaknuo je ministar Ćorić.
Da je sastanak s ministrima susjednih zemalja dobar put složio se i župan Dobroslavić, koji je kazao kako se na današnjem sastanku razgovaralo i o načinu financiranja radova uklanjanja otpada iz mora.
>>>Ćorić lokalnim jedinicama daje ‘kratak rok’ da donesu odluku o odvajanju otpada i izbjegnu penale
Stav dijela struke kako bi gradnja turističkih kompleksa, koja je predviđena prostornim planovima, mogla ugroziti zaštićeni rezervat Malostonskog zaljeva Ministar Ćorić komentirao je riječima kako svaki projekt treba zadovoljiti okolišne standarde, od čega ne može pobjeći nijedan investitor.
"Slijedit ću sugestije mojih sektora zaštite prirode, odnosno utjecaja na okoliš i gospodarenje otpadom te temeljem toga formirati svoje mišljenje. Stručnjaci u radnoj skupini će dati svoje mišljenje, baš kao i za svaki drugi projekt. Stat ću iza svake ocjene stručnjaka iz mog ministarstva, kao i dosad", rekao je.
Sanacija Karepovca nema alternativu
Ministar Ćorić istaknuo je kako sanacija Karepovca, kao u ovom trenutku najvećeg nesaniranog odlagališta u Hrvatskoj, nema alternativu.
"Nemam razloga sumnjati da se sanacija u ovom trenutku održava po zakonu, moje službe me nisu uputile na neke nezakonite radnje. Sanaciju treba nastaviti što bržom dinamikom kako bi se neugodni mirisi čim prije eliminirali. Čim prije treba krenuti sa svim potrebnim mjerenjima. Svi trebamo preuzeti odgovornost za svoj dio posla, u ovom slučaju investitor. Pristup s kaznama sigurno neće doprinijeti da se Karepovac brže sanira", poručio je Čorić.
>>>Ćorić imenovan novim članom Glavne skupštine HEP-a
Dodao je da njegovo ministarstvo kontinuirano obavlja nadzor, da je onaj posljednji od 12. do 31. siječnja urodio rješenjem da se ispoštuju dodatne mjere.
O prosvjedu protiv LNG terminala: Mi ćemo učiniti sve da se projekt ostvari
Komentirajući najavu prosvjeda zbog Vladina projekta LNG terminala na Krku, Ćorić je izjavio kako je svaki prosvjed demokratsko pravo.
>>>Frančić: Postoji snažan interes EU da se plutajući LNG terminal čim prije realizira
"Nezadovoljstvo prije svega dolazi od čelnice lokalne samouprave, gospođe Ahmetović, te ga ne bih posebno komentirao. Projekt LNG terminala jasno je ocijenjen kao strateški projekt RH te da je dobar za nas u kontekstu povećanja sigurnosti. Hrvatska za tim treba težiti te ćemo učiniti sve da se projekt ostvari", zaključio je ministar Ćorić.