Aktualno
StoryEditor

Erjavec: Nema pregovora o granici u Piranskom zaljevu, moguć dogovor oko provedbe arbitraže

17. Travanj 2018.

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec komentirao je u utorak odluku hrvatske Vlade da odgovori Europskoj komisiji na slovensku pritužbu u vezi s neprimjenom arbitražne odluke o granici koju Ljubljana smatra kršenjem međunarodnog i europskog prava. Kako je prenio Slovenski radio, Erjavec se retorički upitao zašto Hrvatska odgovara Komisiji na najavu Slovenije da će je tužiti sudu EU-a zato što ne poštuje presudu arbitara te dodao da to nije političko pitanje nego pitanje poštivanje vladavine prava.

>>>Erjavec: Sve je spremno za tužbu protiv Hrvatske

Slovenija ne otklanja dogovaranje o implementaciji arbitražne presude, ali neće pregovarati o tome gdje se u Piranskom zaljevu nalazi granična crta, kazao je Erjavec, prenosi Slovenski radio. U vezi sa slovenskom pritužbom Komisiji i najavljenoj usmenoj raspravi u Bruxellesu na tehničkoj razini o arbitražnom sporu ministarstvo vanjskih i europskih poslova u ponedjeljak je potvrdilo da će se Hrvatska o slovenskim navodima očitovati pismeno i usmeno, iznoseći svoje stajalište  da Hrvatska, svojim neprihvaćanjem i neprovedbom arbitražne odluke koja je rezultat arbitražnog postupka koji je Slovenija kompromitirala i oduzela mu vjerodostojnost, ne krši pravo Europske unije, kako to inače tvrdi Slovenija.

>>>Arbitraža: Cerar širi frontu i snaži pritisak, uz tužbu moguće ekonomske i diplomatske sankcije

Slovenija u srijedu počinje isplaćivati odštete "svojim žrtvama" arbitražne granice

Slovenska Vlada u srijedu će isplatiti prve odštete svojim državljanima koji žive u Hrvatskoj, u pograničnim dijelovima koje je Slovenija do presude arbitražnog suda o granici smatrala spornima, a koji se žele preseliti u Sloveniju pod povoljnim uvjetima koje im je obećala Vlada premijera Mire Cerara.

Uz financijsku pomoć Vlade, iz fonda u kojemu je ukupno 1,2 milijuna eura, oni imaju pravo u iduće tri godine kupiti novu adekvatnu nekretninu u Sloveniji, s time da im u vlasništvu ostane i kuća koju napuste u Hrvatskoj, objavila je Slovenska tiskovna agencija STA. Do kraja prošlog mjeseca za korištenje te mogućnosti podnesene su 24 molbe, a pravomoćno je do sada donesena odluka o tri molbe.

>>>Erjavec se čudi Junckeru: Granični spor nije bilateralno pitanje već problem EU i vladavine prava

Visina državne financijske pomoći interesentima za takav aranžman, koji će i sami morati participirati sredstvima u kupnji nove kuće, ovisna je o brojnosti članova pojedine  obitelji. Pojedinac koji živi sam trebao bi, prema "implementacijskom" zakonu prihvaćenom potkraj prošle godine, za preseljenje dobiti 45.300 eura, dvočlano domaćinstvo 67.950 eura, tročlano 83 tisuće, a 6-člano čak 128.350 eura.

>>>Erjavec Hrvatskoj najavio tužbu ako ne pristane na provedbu arbitraže

Navodno su se u sklopu tog programa 24 domaćinstva s ukupno 71 članom spremna iseliti iz Hrvatske u Sloveniju. Riječ je uglavnom o ljudima iz zaselaka s lijeve obale Dragonje u Istri, koji su "uključeni" u slovensku općinu Piran odlukom parlamenta iz 1993. godine koja je u Hrvatskoj svojedobno nazvana "papirnatom aneksijom", a koje je Slovenija tijekom pristupanja Hrvatske Europskoj uniji svojedobno proglasila jednim od spornih graničnih područja. Među onima koji su tražili financijsku pomoć, prema navodima medija, nema Joška Jorasa koji i dalje tvrde da živi u Sloveniji, navode slovenski mediji.

22. studeni 2024 22:08