Europljani provedu prosječno 9 sati i 35 minuta na prijevoz svakog tjedna i pritom je automobil najdraže prometno sredstvo iako korisnici tvrde da bi se radije vozili javnim prijevozom, navodi se u studiji objavljenoj u srijedu, koju su proveli Boston Consulting Group (BCG) i Institut Ipsos.
>>> Istraživanje: Vožnja biciklom na posao smanjuje rizik od bolesti
Rezultati studije
Bez vikenda Europljani provedu u prosjeku 3 sata 58 minuta u motornim vozilima (automobilima i motociklima). U automobilu prosječno provedu 3 sata 42 minute bilo da se voze sami ili u automobilu koji dijele s kolegama u odlasku na posao. Automobil je najdraže prometno sredstvo, navodi studija koja je istraživala navike korisnika u odlasku i povratku s posla, vožnji djece u škole i na slobodne aktivnosti, pri tjednim kupnjama i sličnom.
- Vozilo je još važnije za stanovnike ruralnih područja ili predgrađa, navodi se u studiji.
>>>Od ožujka do studenog: ZET dobio obvezu prijevoza bicikala u autobusima
Automobilom se koristi 70 posto Europljana u ruralnim područjima, a u gradu njih 54 posto. Europljani vole i pješačiti i voziti bicikl, prosječno 3 sata 57 minuta, a najmanje su skloni korištenju javnog prijevoza (1 sat 40 minuta).
Grci najviše u prometu
Po nacionalnosti, u prometu najviše vremena provode Grci, prosječno 13 sati na tjedan. Studija nadalje pokazuje da bi velik dio Europljana bio spreman promijeniti svoje navike ako bi se više uložilo u sredstva javnog prijevoza. Tako bi 72 posto ispitanika češće koristilo javni prijevoz, a 44 posto ispitanika spremnije je "dijeliti" automobil s kolegama, susjedima i slično.
Studija je provedena od 23. veljače do 28. ožujka, na uzorku od 10.018 osoba starijih od 15 godina u deset zemalja Europe: Belgiji, Francuskoj, Grčkoj, Italiji, Irskoj, Poljskoj, Portugalu, Slovačkoj i Španjolskoj.