Aktualno
StoryEditor

Evo kako će izgledati hrvatski policajac budućnosti

06. Lipanj 2016.

Hrvatska policija među najopremljenijim je javnim službama u Europi, jedan je zaključaka Okruglog stola "Budućnost centara za obavještavanje u javnim službama" koji je održan u sklopu sajma Critical Communications World u Amsterdamu. No, iako su domaći policajci opremljeni dobrom tehnologijom, mjesta za napredak ima napretek, pokazala su to i najnovija rješenja iz inovativnog studija Motorola Solutionsa koji je ovaj okrugli stol i organizirao.

Tvrtka je to koja, naime, svake godine ulaže čak 10 posto prihoda u inovacije i istraživanja, a kako je rekao Jack Molloy, direktor prodaje u Motoroli, samo je u prošloj godini u inovacije uloženo 620 milijuna dolara.

- A ta su sredstva uložena u razvoj inovativne tehnologije i usluga kojima je cilj unaprijediti javne službe poput policije, vatrogasaca, hitnih medicinskih službi te drugih službi javne sigurnosti - rekao je Molloy.

A ako je suditi prema prototipima predstavljenima na štandu Motorola Solutionsa na sajmu Critical Communications World najveće promjene dogodit će se u radio tehnologijama. Radio prijemnici bit će sve manji i funkcionalniji, bit će povezani na Internet i sve će arhivirati na "oblak". Informacijski sustav radijskih komunikacija, Tetra mreža,  pružat će ne samo govornu komunikaciju, pozive u grupi, izravne pozive između dva i više sugovornika, podatkovnu komunikaciju, usluge dispečera,  već će svu tu komunikaciju i sačuvati na "oblaku" u što se jako puno ulaže.

- Posebne novine su kamere koje snimaju sve u krugu od 360 stupnjeva od policajca koje postaju dio standardne opreme, dronovi koji rade na terenu sa policijom i virtualne naočale koje služe ne samo snimanju aktualne situacije na terenu nego i kao svojevrsni monitor kojim se pokretom očima analiziraju snimke s drona, snimke kamere na opremi i dokumenti koje šalje dispečer iz centrale. O kakvoj je opremi riječ najbolje govori podatak da je svaku osobu snimljenu dronom pokretom očiju moguće izdvojiti i uvećati te biometrijske podatke usporediti sa javno dostupnim dosjeiama - i to samo pokretom oka.  I dispečer u samoj centrali uz pomoć virtualne stvarnosti može vidjeti svaki pogled s kamere koji bilježi policajac ili dron na terenu, te uz pomoć praćenja vitalnih funkcija policajca na terenu mogu lakše pretpostaviti kada je u opasnosti i kakvu mu je pomoć potrebna.

23. studeni 2024 00:56