Aktualno
StoryEditor

Genosovi znanstvenici otkrili brojne veze između genskih varijacija i niza bolesti

28. Veljača 2017.

Istraživači znanstvenog laboratorija Genos pridonijeli su značajnom iskoraku u razumijevanju molekularnih osnova bolesti pod nazivom ‘Connecting genetic risk to disease endpoints through the human blood plasma proteome‘ objavljenom u prestižnom znanstvenom časopisu Nature Communications.

Međunarodni tim znanstvenika vodio je prof. Karsten Suchre s  Weill Cornell Medicine u Qataru.

Molekularni mehanizmi

Brojne dosadašnje studije otkrile su vezu genetičkih promjena s razvojem različitih kompleksnih bolesti, no vrlo se malo znalo o molekularnim mehanizmima koji povezuju promjene u genomu s razvojem bolesti.

Rezultati navedenog istraživanja predstavljajuvažan iskorak u tom smjeru, a u istraživanje je po prvi puta uključenai analiza velikog broja proteina u plazmi.

>>>EU protiv kroničnih upalnih bolesti – hrvatski znanstvenici dio prestižnog međunarodnog projekta ‘SYSCID’

Genos je u konzorcij pozvan na temelju svog iskustva i znanja na području analize glikana, u čemu je vodeći istraživački laboratorij u svijetu. Za potrebe istraživanja, Genosovi znanstvenici pod vodstvom prof.dr.sc. Gordana Lauca proveli su analizu glikozilacije proteina, te su na taj način pridonijeli boljem razumijevanju kompleksne mreže interakcija koja je podloga za razvoj bolesti.

- Iznimno sam ponosan na naše sudjelovanje u ovom velikom rezultatu, posebice jer smo time još jednom potvrdili značaj analize glikozilacije proteina za razumijevanje bioloških procesa i razvoja bolesti. Kao jedno od vodećih mjesta za analizu glikozilacije u svijetu, Genos je uključen u više ovakvih velikih projekata i očekujemo da će ovakvih rezultata u budućnosti biti sve više i više., izjavio je prof.dr.sc. Gordan Lauc.

>>>Gordan Lauc izabran za predsjednika Međunarodne organizacije za glikokonjugate

Biokemijski proces ‘pathways‘

Studija je otkrila mnoge, do sada nepoznate veze između genskih varijacija i niza bolesti,uključujući Alzheimerovu bolest, bolesti srca, autoimune bolesti i raka. Tim istraživača je analizirao genetičke podatke više od 1.300 osoba iz Europe, Azije i Bliskog istoka i identificirao preko 450 genskih varijanti, od kojih su mnoge uključene u pojavu ozbiljnih bolesti.

Otkrivanje tajne složenih biokemijskih procesa - poznatih kao "pathways" – osigurava podlogu za razvoj nove generacije terapija lijekovima i učinkovitijih dijagnostičkih alata za niz složenih bolesti.

Genosovi znanstvenici objavili su velik broj zapaženih radova na području glikobiologije publiciranih u vodećim svjetskim znanstvenim časopisima. Glikani su potencijalni biomarkeri za čitav niz bolesti i stanja te pomažu u stratifikaciji pacijenata s ciljem razvoja personalizirane medicine.

22. studeni 2024 16:40