Investicije su iznimno važne, a za to je potrebno stvoriti okruženje za to. A to mora napraviti javni sektor. Javne investicije mogu biti pokretač privatnih investicija.
- One su na neki način povezane. Mnoga istraživanja pokazuju povezanost javnih investicija i rasta privatnih ulaganja i gospodarskog razvoja. Produktivnost mora viti na višoj razini, javni sektor mora na tomu poraditi. Prilike su tu, a izazovi ostaju. Možda je vrijeme da se napokon krene u pravome smjeru – kazala je Zrinka Živković Matijević, iz RBA na konferenciji Instituta za javne financije - Javne investicije kao katalizator održivog rasta.
[caption id="attachment_302134" align="aligncenter" width="750"] Zrinka Živković Matijević[/caption]
Europska se ekonomija oporavlja od krize, peta godina rasta za redom, a ovo je prva godina da sve članice rastu u isto vrijeme.
- Javne investicije su pale sa 3,4 posto prije krize na 2,7 posto BDP-a u 2016. godini. Posljedica je to rezanja troškova i štednje javnog sektora. Najveći udar u javnim investicijama bio je na vrhuncu krize, i to u Portugalu, Španjolskoj, Grčkoj. Niska razina javnih investicija je zabrinjavajuća. Stoga u EU to znači većim razlikama među članicama. Bez javnih investicija nemoguće je imati jedinstveni rast. Još jedna briga, javne investicije u širem smislu, kao što su obrazovanje, energetika i ulaganje u ljude, na niskoj je razini. Hrvatska je imala je imala najveći pad u ulaganjima u javnome prijevozu od svih članica EU – rekla je Manica Hauptman iz hrvatskog predstavništva Europske komisije.
[caption id="attachment_302133" align="aligncenter" width="750"] Manica Hauptman[/caption]
Sustizanje europskih prosjeka
Među zemljama koje su u fazi sustizanja europskih prosjeka, Hrvatska je bila suočena s jednim od najvećih smanjenja javnih investicija, i dalje ima najrigidniju regulaciju tržišta proizvoda, loše stoji u izvještaju Svjetske banke „Doing Business“, a istraživanje Eurobarometra, ukazuje na zabrinjavajuću percepciju ispitanih poduzeća o kvaliteti javne i porezne uprave, te o ograničenjima za osnivanje i za poslovanje poduzeća.
>>>Šantić o padu konkurentnosti: Našli smo se iza Srbije, Bugarske i Kosova
Također, MMF je nedavno objavio preporuke kojima naglašava da investicije u Hrvatskoj zaostaju, te da bi se mogle povećavati s poboljšanjem apsorpcije sredstava iz strukturnih i investicijskih fondova EU-a. MMF, međutim, upozorava da spora provedba potrebnih strukturnih reformi predstavlja ključnu prepreku poboljšanja konkurentnosti i razine dohotka, te da treba potaknuti investicije (uključujući izravna strana ulaganja) za što je neophodno smanjiti administrativno opterećenje poslovanja, povećati fleksibilnost tržišta rada, poboljšati efikasnost javnog sektora te unaprijediti vlasnička prava i sudske postupke.
[caption id="attachment_302132" align="aligncenter" width="750"] Katarina Ott[/caption]
Problemi s kojima je Hrvatska suočena nisu jedinstveni, svi su oni u većoj ili manjoj mjeri prisutni i u drugim državama.
>>>Z. Marić: Ključ su tvrtke u državnom vlasništvu, one moraju snažnije ulagati
- Hrvatska mora prestati svoj ionako skroman ekonomski rast temeljiti na potrošnji. Neophodne su investicije, a kad je riječ o javnim investicijama, potrebne su i vlade sposobne odabrati najbolje investicijske projekte i kvalitetno ih provoditi. Pritom, neovisno o financiranju ili sufinanciranju iz fondova EU-a, moraju voditi računa o njihovom utjecaju na održivost javnog duga. A preduvjet za sve to je, naravno, efikasna javna uprava“ naglasila je Katarina Ott, ravnateljica IJF-a.