Aktualno
StoryEditor

Meteorolozi ostali bez boja za označavanje ekstremno visokih temperatura

28. Lipanj 2017.

Globalno zatopljenje unijelo je promijene u vremenskim kartama, pa je tako meteorolozima ponestalo boje kojom bi označili ekstremne temperature, kao što je ona u Arizoni koja je početkom prošlog tjedna iznosila 48 stupnjeva Celzijevih, piše Quartz.

Na projekcijama temperature za gradsko područje Phoenixa, meteorološka kompanija WeatherBELL Analytics, najtopliju temperaturu u spektru iznenađujuće je obilježila hladnom zelenom bojom.

>>>Neobično toplo vrijeme donijelo kišu na Antarktiku i ubrzalo otapanje leda

Meteorolog Mark Torregrossa, nakon što se na Twitteru našalio kako su meteorolozi ostali bez boje zbog visokih temperatura, objasnio je da vremenske karte obično koriste nijanse toplih boja baziranih na žutoj, kao što su narančasta, crvena i smeđa, za označavanje toplog vremena. No, temperature u Kaliforniji, Nevadi i Arizoni su probile rekordne granice i izašle iz  navedenog spektra.

https://twitter.com/weathermanmark/status/877553664583495680

Australski meteorolozi su 2013. imali sličan problem usred toplinskog vala, kada je Australski zavod za meteorologiju odlučio u spektar za visoke temperature dodati svijetlo ljubičaste i ružičaste nijanse, koje su prikazivale temperature između 52 i 54 stupnja Celzijeva.

https://twitter.com/Aus_ScienceWeek/status/288452720019517441

Ne postoje univerzalno definirani standardi boja za vremenske karte, već to ovisi o grafičarima da uspostavljaju logičnu skalu boja. Američka Nacionalna meteorološka služba, primjerice, koristi dugin spektar na svojim kartama, dok Weather Channel koristi skalu sa 17 boja, od kojih blijedo limun žuta označava najveće temperature.

22. studeni 2024 21:38