Utvrda za pohranu podataka, koja se zove Kolos, zajednički je projekt SAD-a i Norveške. Cilj je sagraditi postrojenje koje ima snagu od tisuću megavata i koje će biti najveći svjetski trezor podataka.
Kolos bi trebao biti izgrađen u mjestu Balingenu jer su investitori i projektanti istoimene američke tvrtke procijenili kako će im niske temperature uštedjeti barem 60 posto energije potrebne za održavanje jednog takvog sustava za pohranu informacija.
>>>IBM: Vrijeme je da programeri počnu s razvojem softvera za ‘kvantna računala’
- Kolos je okružen brdima i morem, čime je stvoren prirodni rov koji ga štiti od fizičke ugroze, pojasnili su razloge odabira lokacije investitori.
Dodaju i kako će izgradnjom ovog centra biti stvoreno između 2 i 3 tisuće radnih mjesta, što će u njegovoj okolici generirati još dodatnih 10 do 15 tisuća novih radnih mjesta.
Centri za pohranu podataka nisu nepoznanica u Skandinaviji. Facebook ima centar za pohranu podataka u Švedskoj koja je od Kolosa udaljena oko 250 kilometara.
>>>Alfatec: Big Data je ‘must have’ za unaprjeđenje poslovanja, GDPR udara na prodaju i marketing
Načini na koje proizvodimo kompjutere nalaze se u predrevolucionarnoj fazi. Pitanje je dana kada će Google ili neka druga tvrtka objaviti kako ide u masovnu proizvodnju kvantnih računala, tvrdi profesor elektroničke optike sa Sveučilišta Southampton Peter Smith.
- Što to znači za ekonomiju? Ogromna stvar. Omogućite li ljudima više kompjuterske moći, to će utjecati na financije, poslovanje, sigurnost. Zamislite svijet u kojemu kvantno računalo može riješiti sve probleme kojima se danas bavimo po tim pitanjima, kaže Smith. Dodaje kako će upravo centri za podatke poput Kolosa biti ključni za razvoj kvantnih računala, kojima će korisnici pristupati putem oblaka, prenosi CNBC.