Aktualno
StoryEditor

Najtraženiji u 2018. - kuhar, konobar, trgovac i programer

05. Srpanj 2018.

U prvih šest mjeseci 2018. na portalu MojPosao objavljeno je 30.050 oglasa za posao, što je povećanje od čak 37% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

>>>Prilika za posao u jedinstvenom ‘zelenom uredu’

Najtraženiji konobar, kuhar i trgovci

Među najtraženijim zanimanjima u prvoj polovici 2018. dominiraju zanimanja iz područja turizma i ugostiteljstva te prodaje, stoga upravo te kategorije čine 40% svih oglasa objavljenih na portalu.

Najtraženija zanimanja u prvoj polovici 2018. bila su: konobar, prodavač (trgovac), kuhar, skladištar, programer, vozač, radnik u proizvodnji i pomoćni radnik u kuhinji.

Najtraženija zanimanja prema stručnoj spremi

Srednja stručna sprema: Prodavač/Trgovac, Konobar/Barmen, Kuhar, Skladištar, Vozač

Visoka stručna sprema: Programer, Knjigovođa, Prodajni predstavnik, Računovođa, Dipl. ing. strojarstva

>>>Divjak: MZO osigurao 100 milijuna kuna za zanimanja koja još ne postoje

Stručna sprema nije bitna: Konobar/Barmen, Trgovac/Prodavač, Kuhar, Programer, Skladištar

 

Najveća ponuda zabilježena je u sljedećim kategorijama zanimanja:

Turizam i ugostiteljstvo - 22% oglasa Prodaja (Trgovina) - 18% oglasa Proizvodnja i zanatske usluge - 13% oglasa

Najveća potražnja (broj profila) zabilježena je u sljedećim kategorijama zanimanja:

Prodaja (Trgovina) – 22% profila Administrativna zanimanja – 17% profila Turizam i ugostiteljstvo – 15% profila

>>>4. industrijska revolucija: Koja zanimanja će postati najtraženija?

U odnosu na isti period prošle godine, najveći porast broja oglasa zabilježen je u kategorijama Skrb (o djeci, starijima…), Poljoprivreda, šumarstvo, ribarstvo, Skladištenje i logistika te Ljudski resursi.

„U ovakvim uvjetima, svega 2% manje prijava na oglase zvuči nevjerojatno“

Ukupan broj jedinstvenih prijava u prvih 6 mjeseci 2018 je svega 2% manji od ukupnog broja prijava u prvih 6 mjeseci 2017. Na pad najviše utječu deficitarne kategorije zanimanja (graditeljstvo, turizam i ugostiteljstvo, IT i telekomunikacije).

- Procjenjuje se da je Hrvatsku u posljednjih sedam godina napustilo 300.000 ljudi, što bi bilo skoro 43.000 ljudi godišnje. Međutim, procjena za 2017. je još gora i pokazuje da je zemlju napustilo 82.000 ljudi. U istom tom razdoblju, mi bilježimo prosječan godišnji rast broja oglasa od 4% do 2011. godine, da bi od 2017. godine taj rast iznosio ogromnih 34% i nastavio uzlaznu putanju. U ovakvim uvjetima, svega 2% manje jedinstvenih prijava na oglase zvuči nevjerojatno, no to je dokaz da uspješno dolazimo do novih korisnika. No prosječan broj prijava po oglasu je značajno manji jer veliki rast oglasa ne prati isto tako veliki rast prijava. Imigracijska politika je naša nužnost, no paralelno s time treba iskoristiti naše unutarnje rezerve. Naime, Hrvatsku navodno napuštaju nezaposleni i oni koje rade u privatnim tvrtkama što znači kako je sada idealna prilika da se prepolovi broj zaposlenih u javnom sektoru te im se pomogne u prekvalifikaciji i siguran sam kako će većina njih naći posao na tržištu rada, kaže Igor Žonja, direktor MojPosao.

>>>Tretinjak: Strukovna zanimanja se nepravedno marginaliziraju u obrazovnom sustavu

Lagani rast broja sezonskih poslova i rada na određeno

S obzirom na vrstu zaposlenja, u prvoj polovici 2018. oglasi za rad na neodređeno činili su 60% ukupnog broja oglasa, što je 1% više nego prošle godine u istom periodu. Oglasa za rad na određeno bilo je 57%, što je 6% više u odnosu na prošlu godinu.

Porastao je i broj sezonskih poslova. U 9% oglasa su se tražili djelatnici za sezonski posao dok ih je prošle godine u istom periodu bilo 7%. U svega 2% oglasa tražili su se djelatnici za stručno osposobljavanje što je nastavak pada u odnosu na prethodne godine (2017. 4%, 2016. 5%), dok se 3% oglasa odnosilo na studentske poslove.

S druge strane, 48% posloprimaca bilo je zainteresirano za stalni posao, dok ih je 25% zainteresirana za rad na određeno. Čak 8% tražitelja posla bilo je zainteresirano za honorarni rad te za sezonski posao također 8%.

>>>Popularizacija obrtništva: Pet tisuća tinejdžera na sajmu ima priliku pronaći zanimanje iz snova

Najčešće se traže kandidati sa srednjom stručnom spremom

Tijekom prvih šest mjeseci, poslodavci su najčešće tražili kandidate sa srednjom stručnom spremom – u 56% oglasa srednja stručna sprema bila je uvjet za uspješnu prijavu na natječaj.

S druge strane, 55% posloprimaca je u svojim online životopisima u Bazi profila na MojPosao kao stupanj obrazovanja navelo srednju stručnu spremu. Broj oglasa i broj životopisa u kojima se navodila visoka stručna sprema iznosio je 27% oglasa i 25% životopisa. U 39% oglasa tražilo se poznavanje stranih jezika i to prvenstveno engleskog jezika. U 17% oglasa tražilo se napredno poznavanje engleskog, a u 12% osnovno poznavanje. Njemački jezik tražio se u 7% oglasa, a ostali jezici su manje zastupljeni.

>>>Zanimanje- lider opće prakse

U 27% oglasa tražilo se poznavanje rada na računalu, u većini oglasa se navedeni uvjet odnosio na poznavanje rada u Wordu i Excelu.

Radno iskustvo je traženo u 42% oglasa, što je 3% manje nego prošle godine. Prosječno trajanje traženog iskustva iznosilo je 2 godine i 2 mjeseca što je isto kao i u istom razdoblju prošle. Promatramo li samo sezonske poslove kriterij radnog iskustva je ipak nešto manji (1 godina i 7 mjeseci).

22. studeni 2024 04:12