Danska, Njemačka i Nizozemska javnosti su predstavile planove za izgradnju gargatuanskog umjetnog otoka u Sjevernom moru oko kojeg bi se nalazile vjetroelektrane koje bi proizvodile dovoljno električne energije za opskrbu 80 milijuna ljudi.
Područje oko Sjevernog mora nalazi se na relativno niskoj nadmorskoj visini, a velika količina vjetra čini ga idealnim za izgradnju otoka, smatraju energetske kompanije Energinet.dk u Danskoj i TenneT u Njemačkoj i Nizozemskoj, koje sudjeluju u projektu.
Te tri tvrtke trebale bi 23. ožujka potpisati ugovor kako bi započeli s provođenjem studije o izvedivosti projekta. Jedna od prednosti izgradnje ovakvog otoka bit će smanjeni troškovi transporta materijala potrebnog za izgradnju vjetroelektrana u odnosu na druge offshore vjetroelektrane. Na otoku, čija bi površina trebala iznositi otprilike 6 kvadratnih kilometara, nalazit će se tisuće vjetrenjača.
>>>Solarna energija sve jeftinija, upola povoljnija od fosilnih goriva
Koncept i nije tako nov
Jesper Nørskov Rasmussen, iz odjela komunikacija Energinet.dk, rekao je za portal Local kako je izgradnja ovakvog otoka inovacija, no koncept nije u potpunosti nov.
- To bi u zapravo bio otok izgrađen od kamenja i pijeska s nizom električnih i drugih instalacija, kao što su pista, luka, smještaj, materijali i ostalo. U Danskoj već postoje umjetni otoci koji su povezani mostovima Great Belt i Øresund bridges, kao i drugi otoci u inozemstvu koji su naseljeni, napisao je Rasmussen. Dodao je kako će narednih nekoliko godina biti provedena temeljita procjena detalja kao što su budžetiranje, tehnologija i pribavljanje dozvola potrebnih za izgradnju.
Vjetroelektrane u zemljama oko Sjevernog mora bile bi spojene s energetskim otokom čime bi se omogućila distribucija energije potrošačima u regiji koja uključuje Dansku, Norvešku, Nizozemsku i Veliku Britaniju.
Zvuči kao znanstvena fantastika, ali bilo bi isplativo
- Možda zvuči pomalo ludo i kao znanstvena fantastika, no otok na Doggerbanku mogao bi u budućnosti proizvesti energiju pomoću vjetra koja bi bila jeftinija i učinkovitija, rekao je Torben Glar Nielsen, tehnički direktor tvrtke.
U priopćenju tvrtke stoji da je primarni cilj izgradnje otoka uspostava elektrane koja će moći prikupiti 30 GW energije. Dugoročni cilj je stvoriti između 70 i 100 GW energije kroz vjetroelektrane spojene na otok. Vrhunac strujnog opterećenja u Danskoj trenutno iznosi 6.1GW, stoji u priopćenju kompanije Energinet.dk, a 70GW će biti dovoljno da opskrbi 80 milijuna Europljana. Suradnja između tri tvrtke je također korak ka ispunjavanju ciljeva klimatskih sporazuma u Parizu COP21, stoji u priopćenju.