Premijer Andrej Plenković rekao je u četvrtak u Davosu da je Hrvatska kao članica eurozone manje izložena, a u krizama zaštićenija te da uporaba nove valute teče dobro osim što neki gospodarski subjekti koriste priliku da povećaju cijene ‘malo više nego što je razumno‘.
- Hrvatska je manje izložena i više zaštićena u krizama kao članica eurozone - rekao je Plenković na panelu ‘Pronalazak europskog novog rasta‘ na Svjetskom gospodarskom forumu (WEF).
Ponovio je da je Hrvatska jedina članica Europske unije koja je ušla istodobno u eurozonu i šengen, ali je rekao da je to bio ‘dug i težak proces‘.
Uporaba eura u zemlji s tehničke strane teče dobro, ustvrdio je.
Ima dovoljno novčanica i kovanica, bankomati funkcioniraju, provode se transakcije, rekao je premijer, ali naglasio da se promjena valute iskoristila za neopravdano povećanje cijena.
- Neki gospodarski subjekti koriste priliku da zaokruže malo više nego što je razumno - rekao je premijer i dodao da je vlada poduzela mjere da se to promijeni.
Plenković je rekao da je Hrvatska uspjela zadržati inflaciju na 10,8 posto prošle godine, ‘što je niže nego u drugim članicama EU-a iz srednjoistočne Europe koje se još ne žele pridružiti eurozoni‘.
Time je aludirao na Poljsku čiji je premijer Mateusz Morawieck rekao da zbog rasta cijena u Hrvatskoj, Poljska neće ući u eurozonu.
Plenković je naglasio da su godine kriza pokazale da je ‘jedini element za održavanje socijalne kohezije - državni intervencionizam‘.
Panel se dotaknuo sve veće prodornosti Kine, a članice EU-a različito gledaju na suradnju s Kinom.
Plenković je rekao da ne vidi Kinu, za razliku od Rusije, kao ‘paralelnu prijetnju koja će ugroziti naše gospodarstvo, način života i sigurnost‘.
Plenković se prije panela susreo s predsjedateljicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto i pozvao je u službeni posjet Hrvatskoj.
- Zajedno radimo na jačanju dobrosusjedskih odnosa te podupiremo europski put BiH - objavio je Plenković na Twitteru.
Na marginama WEF-a hrvatski premijer sastao se i sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
- Uz politiku dijaloga i smirivanja tenzija, potrebno je uložiti dodatne napore u rješavanju otvorenih pitanja - objavio je Plenković na Twitteru.
Hrvatsku i Srbiju opterećuju brojna otvorena pitanja, od 1832 nestalih do odštete logorašima, procesuiranja ratnih zločinaca.
Vučić je razgovore ocijenio pozitivno.
- Vrlo korektan razgovor s Andrejem Plenkovićem o srpsko-hrvatskim odnosima. Vjerujem da ćemo u periodu koji je pred nama uspjeti ostvariti napredak, kako na planu ekonomije, tako i po pitanju političkih odnosa - objavio je Vučić na svom profilu na Instagramu.
Plenković je prije susreta s Vučićem sudjelovao na sastanku na temu ‘Diplomatski dijalog o zapadnom Balkanu‘.