Od 2.450 tvrtki iz 31 europske države, njih 39 posto izjavilo ih je da je problem domaća birokracija, u usporedbi s približno 29 posto koje navode da je problem birokracija EU-a.
U Italiji, gdje su euroskeptične stranke i stranke koje se protive vlasti ostvarile izborni uspjeh, čak 49 posto ispitanika smatra da je domaća birokracija problem, u usporedbi s 20 posto koji su naveli birokraciju EU-a.
>>>PwC: Aktualni trendovi u sektoru zabave i medija – povezanost, povjerenje i konvergencija
„Najupečatljiviji nalaz našeg istraživanja je da, iako se često percipira da regulatorna i birokratska intervencija tijela EU-a guši poslovnu inicijativu i sputava tvrtke birokracijom, većina privatnih tvrtki ne misli tako. Štoviše, one smatraju suprotno: da je regulativa i birokracija u njihovim domaćim gospodarstvima veća prijetnja razvoju tvrtki nego birokracija EU-a", osvrće se na istraživanje Mark Smith, PwC-ov direktor za razvoj usluga prema klijentima i tržištima za regiju EMEA.
„Ovo može donijeti otrežnjenje mnogim nacionalnim vladama. Trebaju mnogo više učiniti kako bi stekle povjerenje privatnih tvrtki na području pod njihovom nadležnošću, počevši od rješavanja birokracije, ali i troškova usklađenosti s propisima“, dodaje Smith.
Europske privatne tvrtke također smatraju svojim najvećim izazovom nedostatak vještina, koji ih sprečava zaposliti prave kadrove nužne za rast. Istraživanje PwC-a skreće fokus privatnih tvrtki na širi, postojeći problem diljem EU. PwC procjenjuje da nedostatak vještina košta privatne tvrtke u regiji 324 milijardi eura izgubljenih prihoda godišnje. To je približno jednako zbroju godišnjeg BDP-a Portugala, Mađarske i Hrvatske.
>>>PwC: Predsjednici uprava u našoj regiji su ‘oštroumni realisti’
„Nedostatak vještina u Europi strukturni je problem, a tržište rada se steže u vrijeme kad privatne tvrtke žele više ulagati i angažirati više kvalificiranih zaposlenika kako bi im poslovanje raslo. Dostupnost kvalificiranih radnika ovisi o čimbenicima kao što su slobodno kretanje radne snage i obrazovni sustavi koji osiguravaju diplomantima odgovarajuće kvalifikacije. Dijalog između obrazovnih vlasti, poslodavaca i zaposlenika ključan je za usklađivanje zahtjeva privatnih i drugih tvrtki s očekivanjima društva i kvalifikacijama diplomanata. To će postajati sve hitnije, budući da potražnja za kvalificiranim zaposlenicima raste i privatne tvrtke više ulažu u digitalne tehnologije za koje su potrebne prave vještine kako bi postale konkurentnije, analizira" Smith.
Ipak, privatne tvrtke optimističnije su no što su bile dosad. Osobito su uvjerene da mogu rasti na domaćim tržištima fokusiranjem na kupce i prihvaćanjem digitalne tehnologije. Srednje velike tvrtke (koje se definiraju kao tvrtke s godišnjim prihodima od 50 do 100 milijuna eura) najoptimističnije su među ispitanicima PwC-a.
>>>PwC: Optimizam predsjednika uprava raste unatoč sve većoj nesigurnosti zbog prijetnji rastu
Međutim, digitalizaciju je kao prioritet spomenulo samo 31 posto privatnih tvrtki u Europi. To pokazuje da mnoge privatne tvrtke još uvijek podcjenjuju što digitalna budućnost znači za njih i podcjenjuju njezin potencijal, kao i razorne sile koje ona pokreće.