Aktualno
StoryEditor

Pravda za sve: Rješenja za poticaje treba donositi prije prve isplate

30. Siječanj 2017.

Nikako da Ministarstvo poljoprivrede riješi problem kašnjenja donošenja rješenja o poticajima za svakog poljoprivrednika. Dobiju novac za poticaje, a ne znaju za koju vrstu poticaja jer nema rješenja, a u praksi se pokaže kako bi bilo korisno da poljoprivrednici rješenja dobivaju na vrijeme.

Direktor jedne male poljoprivredne tvrtke na svom mi je primjeru pokazao zašto je loše to što Ministarstvo poljoprivrede kasni sa slanjem rješenja o dodjeli poticaja. Nije želio sa svojim imenom u javnost, ali rekao je da, poput svih poljoprivrednika, nema pojma prema kojoj je osnovi dobio poticaj. Naime, nedavno je dobio novac za 2015. godinu, ali osim što ne zna je li taj poticaj dobio kao mladi poljoprivrednik ili za hektar, nema pojma o tome je li to sve što će dobiti ili može očekivati još nešto novca, pogotovo zato što je zahtjev za poticaj podnio prema više osnova.

Snaga potvrde

– Nisam dobio nikakvo rješenje i ne znam na osnovi čega bih mogao eventualno poslati žalbu. U rješenju bi mi trebalo pisati koliko sam tražio novca za poticaj, koliko mi je odobreno, koliko sam dobio sad i u koliko će mi rata i kada biti isplaćeno. Ništa od toga ne znam – tvrdi moj sugovornik i dodaje da taj problem već godinama imaju svi poljoprivrednici.

>>>Analiza HGK: Poljoprivreda platila najveću cijenu ulaska Hrvatske u EU

Pravo na rješenje je pravo svakoga građanina jer on na taj način zna na čemu je. No donošenje rješenja može pomoći poljoprivredniku i na drugi način, recimo kod zahtjeva za kredit u banci. Rješenje može imati snagu potvrde da poljoprivrednik u sljedećem razdoblju očekuje toliki priljev sredstava i da ima opravdanja dati mu kredit. Rješenje Ministarstva može mu tako omogućiti i nižu kamatu, jer banci ipak ukazuje na to da je riječ o manje rizičnom poljoprivredniku. Naravno, uvijek postoji mogućnost da država malo kasni s poticajima, ali oni ipak budu uplaćeni.

Doduše, kako poručuju iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, od 2014. nakon isplate za prethodnu godinu poljoprivrednicima dostavlja odluku o ostvarenim pravima koja im je dostupna u sustavu Agronet.

Dvije godine kašnjenja

Sugovornik kaže da je to točno, ali je odluku (a ne rješenje) dobio tek 2016., i to, kako potvrđuju i iz Agencije, ‘po završetku isplate poticaja‘, što je zaista netransparentno i budi sumnju da se novac dodjeljuje bez kriterija. Upravo suprotno, oni najprije trebaju dobiti rješenje sa svim elementima koje sam naveo zajedno s prvom isplatom, jer naknadna odluka (u kojoj ne piše kada će biti isplata, u koliko rata) više im ne može pomoći da planiraju svoje aktivnosti niti da traže kredit od banke. Osim toga, zadnja rata poticaja za 2015. mom je sugovorniku isplaćena početkom 2017., što znači da će ta odluka opet kasniti dvije godine.

Ne želim sada napadati ministra Tomislava Tolušića. Nedavno je zasjeo u vruću fotelju i treba mu vremena da uđe u posao, a čini mi se da se i trudi nešto napraviti. S druge strane, taj je problem naslijedio još od bivšeg ministra Tihomira Jakovine (za kojeg mi se isto činilo u početku da se trudi), koji iz tko zna kojih razloga to nije rješavao. No bez obzira na sustav Agronet, u Ministarstvu poljoprivrede ipak bi trebali pitati poljoprivrednike žele li rješenja dobivati na kućnu adresu, jer, budimo realni, još uvijek ih dosta nije vično modernim tehnologijama. I s druge strane, treba donositi rješenja prije isplate poticaja da ljudi znaju na čemu su.

Ipak se kreće

Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju pitali smo dokad poljoprivrednici moraju podnijeti zahtjev za poticaje. Zanimalo nas je i zašto se ne izdaju rješenja s obrazloženjem na kojima bi pisalo koliko je poljoprivrednik tražio i koliko je novca dobio. Iz Agencije odgovaraju da poljoprivrednici podnose zahtjeve za poticaje od 1. ožujka do 15. svibnja svake godine. Napominju da je moguća izmjena i dopuna zahtjeva do 31. svibnja, a postoji i rok za zakasnjele zahtjeve od 1. do 10. lipnja, s tim da se u tom slučaju smanjuje visina plaćanja po danu zakašnjenja. Kad je o sadržaju rješenja riječ, poručuju da se ove godine prvi put priprema i informativni izračun, dostupan u Agronetu, prema kojem će poljoprivrednici moći vidjeti koliko ih izravnih plaćanja očekuje u 2017. godini. Hajde, ipak se kreće.

10. studeni 2024 03:50