Do 800 milijuna radnika diljem svijeta do 2030. će ostati bez posla nakon što ih zamijeni robotska automatizacija, javlja BBC. McKinsey Global Institute proveo je istraživanje u 46 zemalja na 800 zanimanja koje je otkrilo da će jedna petina globalne radne snage biti pogođena automatizacijom. Jedna trećina radne snage u bogatijim zemljama kao što su Njemačka i SAD morat će se prekvalificirati za druge poslove, a radnici za strojevima i kuhari bit će najteže pogođeni.
>>>GM: Taksisti su prvi na udaru autonomnih automobila
Radnici u siromašnijim zemljama koje imaju manje novca za ulaganje u automatizaciju neće biti toliko pogođene, primjerice u Indiji će samo otprilike 9 posto radnih mjesta biti zamijenjeno novim tehnologijama.
Zanimanja kao što su hipotekarni brokeri, službenici, računovođe i pojedino back office osoblje pogodit će automatizacija, dok s druge strane poslovi koji zahtijevaju ljudsku interakciju, kao što su liječnici, odvjetnici, učitelji i barmeni mogu odahnuti.
Specijalizirani niže plaćeni poslovi kao što su vodoinstalateri, vrtlari i njegovatelji također neće biti pogođeni. Samo u SAD-u od 39 do 73 milijuna radnih mjesta bit će eliminirano, međutim oko 20 milijuna radnika imat će mogućnost prijeći u drugu industriju.
>>>Robot u Kini položio ispit za liječnike
U Velikoj Britaniji, 20 posto sadašnjih radnih mjesta bit će automatizirano u tom razdoblju. Autori studije ističu da će nova tehnologija stvoriti nove vrste radnih mjesta, slično kao što je pojava osobnih računala 80-ih godina prošlog stoljeća stvorila radna mjesta vezana uz IT podršku i online poslovanje. Autori također pozivaju vlade da usvoje planove kojima će sustav prilagoditi potrebama automatizacije.