U ruskim se osnovnim i srednjim školama Oktobarskoj revoluciji, slavljenoj u sovjetsko doba i kritiziranoj nakon raspada SSSR-a, danas pristupa neutralno jer Kremlj želi "ujediniti naciju".
Rusija će uskoro obilježiti stotu godišnjicu Oktobarske revolucije, odnosno "deset dana koji su uzdrmali svijet", kako su taj događaj nazvali američki pisac i novinar John Reed i sovjetski redatelj Sergej Ejzenštejn.
Po uzoru na ruskog predsjednika Vladimira Putina koji se rado poziva i na carističko i na sovjetsko razdoblje, školski udžbenici danas jako paze da ne biraju strane.
>>>Alkoholna municija: Zeman pozirao s replikom kalašnjikova na kojoj piše ‘za novinare’
- Današnji udžbenici namjerno o revoluciji govore iz neutralnog kuta, kako događaji od prije stotinu godina ne bi ugrozili novu nacionalnu slogu, objašnjava 59-godišnji profesor povijesti Leonid Kacva. Kremlj se jako boji revolucije, dodaje.
U današnjim udžbenicima, učenika se pita što mu se sviđa, a što ne kod boljševika, mora analizirati neko sovjetsko djelo (film, knjigu, sliku i sl.) posvećeno revoluciji razlikujući istinito od neistinitog ili napisati esej stavljajući se na mjesto i "crvenog" (revolucionara) i "bijelog" lika (kontrarevolucionara).
Udžbenik izdavačke kuće Drofa navodi mišljenja zapadnih povjesničara o revoluciji i predlaže pitanja "za one koji žele znati više", pozivajući ih da razmisle, primjerice, o Lenjinovoj odluci da omogući neovisnost Finskoj, ali ne i Ukrajini. Udžbenik ističe "međunarodno značenje" revolucije iz 1917., ali i neuspjeh socijalnog modela koji je uvela.
Udžbenici objavljeni od 2013. "uravnoteženiji su od prijašnjih: u njima nećete naći ni ocrnjivanje niti glorificiranje sovjetske prošlosti", kaže Enver Abdulajev, profesor koji uređuje časopis koji je tijekom 25 godina objavio žučne rasprave o sadržaju postsovjetskih udžbenika iz povijesti.
Lenjin je knjigama iz povijesti iz sovjetskog razdoblja bio prikazan kao vječni heroj. Njegova fotografija bila je sveprisutna na javnim mjestima u SSSR-u, a svi sovjetski školarci znali su poznati slogan "Lenjin je živio, Lenjin živi, Lenjin će živjeti", preuzet iz pjesme Vladimira Majakovskog.
A nakon otvaranja arhiva potkraj 1980-ih, odnosno pred sam raspad SSSR-a, mnogi povjesničari smatrali su Oktobarsku revoluciju krvavim državnim udarom.
Osjećaj krivnje
S obzirom na takva ideološka vrludanja, postalo je teško pronaći suvisao pedagoški materijal, i to do te mjere da je 1988. bio ukinut ispit iz povijesti na kraju školovanja.
- Prešlo se iz jedne krajnosti u drugu: nakon glorificiranja boljševika došao je red da se idealizira njihove protivnike, prisjeća se Leonid Kacva.
Šezdesetak novih udžbenika objavljenih 1990-ih u potpunosti su nanovo ispisali povijest revolucije iz 1917., na veliku žalost pristaša Sovjeta. Rusija je postala "zemlja nepredvidive prošlosti", govorilo se tada u šali.
>>>‘Antiputinovski prosvjedi’: Kazne roditeljima i učiteljima za ulične aktivnosti mladih
No Putin je stigavši u Kremlj 2000. preuzeo stvari u svoje ruke i jasno dao do znanja da želi da povijest bude instrument kojim će se Rusiji vratiti njezin ponos.
Udžbenici iz 1990-ih ostavljaju "osjećaj krivnje" umjesto da "usađuju građanske vrijednosti koje ujedinjuju naciju", kazao je.
>>>‘Češki Trump’ Andrej Babiš pobijedio na izborima; među buduće saveznike uvrstio i Hrvatsku
Suprotno od 1990-ih, današnji udžbenici ne prikazuju više revoluciju kao "krvavo iskustvo boljševika" iako i dalje spominju Lenjinove pozive na represiju nad neprijateljima.
- Moderni udžbenici iznose činjenice, bez osuđivanja, uvjerava Enver Abdulajev.
Taj profesor koji predaje povijest već 30 godina smatra također da je postalo teško nametati manihejski stav: "Učenici više ne gutaju slijepo riječi profesora. Zahvaljujući internetu, žive u polifonom svijetu."