Aktualno
StoryEditor

Tipurić: Hrvatska je ekonomski najstrože regulirana zemlja u EU

27. Lipanj 2017.
Piše:
Sanja Mikolčević Petrušić

Predavanjima profesora Ekonomskog fakulteta Darka Tipurića, savjetnika za gospodarstvo predsjednice RH Marka Jurčića i profesora na Pravnom fakultetu Mladena Vedriša na Poslovnom forumu Udruge Prsten otvoren je prostor za zanimljiv pogled na gospodarsku situaciju u Hrvatskoj, otvorenost prema poduzetništvu, investicijama, izvozu i inovacijama.

Profesor Darko Tipurić iznio je u svom predavanju koje su potrebe za novom strategijom i politikom u Hrvatskoj, te kako stvoriti poticajno poslovno okruženje. Profesor je istaknuo kako povećanje blagostanja implicira i uklanjanje nejednakosti, jer je blagostanje posljedica kvalitetne politike i poduzetmičkog djelovanja. Ono se zrcali, kaže Tipurić, u tehnološkom napretku i dovoljnom broju radnih mjesta, jer su tehnološki razvoj i 4. industrijska revolucija itekako važni, praktički ključni, za razvoj inovativnosti.

>>> Dalić: Ekonomski podaci pokazuju važnost političke stabilnost

- Zbog nastanka novih radnih mjesta koja stubokom mijenjaju okoštale društvene djelatnosti bitno je uključiti se u promjene. Poticanje poduzetništva povećava blagostanje i tako treba postaviti i promatrati smjernice na koje moramo djelovati - ističe Tipurić.

Kakva je situacija po tom pitanju u Hrvatskoj? Profesor Tipurić nabraja: Institucije nisu razvijene i ne ide se u smjeru da budu, nema radne etike, nema dugoročne ekonomske strategije, nismo poduzetnički orijentirani, razorna je isprepletenost interesa.

- Hrvatska je  ekonomski najstrože regulirana zemlja u EU. Neefikasnost državne administracije, nestabilnost državne politike, činjenica da smo na začelju po tehnološkom napretku, po inovacijama na samom dnu ljestvice i tu je prostor u kojem moramo djelovati. Najveći problemi su u institucijama, a nije dobra ni ocjena u makroekomskom okruženju. Moramo učiniti bolne rezove jer bez njih nema ničega - kaže prof. Tipurić.

Ističe da izvoz mora biti točka oko koje se sve okreće! To je definitivno najvažnije.

- Izlaz je u izvozu, u inovacijama, u tehnološkim promjenama, jer će 4. industrijska revolucija sve promijeniti. Radikalna promjena našeg društva je neophodna. Ali, jesmo li za nju spremni?! - zapitao se Tipurić.

>>> Prsten: 27. lipnja forum o stvaranju poticajnog poslovnog okruženja između Hrvatske i BiH

Savjetnik predsjednice RH Marko Jurčić u svom se predavanju osvrnuo na učinke dosadašnje politike i poslovne klime na gospodarstvo RH, pokušao je odgovoriti gdje smo sada i kamo idemo, čemu Hrvatska stremi.

Jurčić je jasno istaknuo da je izvoz izuzetno važan i da poticanje izvoznog sektora mora biti hrvatski prioritet.

- Imali smo najdužu recesiju od svih zemalja u EU. Dva su traka razvoja gospodarstva: organski i strana ulaganja, vanjski kapital. To se radi kroz podržavanje poslovne klime i poticanje aktivnog angažmana države - kaže Jurčić.

Istaknuo je kako su Češka, Slovačka, Baltičke zemlje danas znatno odmaknule i izvoz im je daleko iznad Hrvatskog, preko 40 posto.

- Mi smo se snažno oslonili na turizam, ali nema razvijenog gospodarstva koje počiva na turizmu. Koliku on ulogu zauzima, 18-19 posto?  To ne može biti dovoljno. Problem je i odlazak visokoobrazovane radne snage, migracije, s tim smo izgubili 15 posto. Zatim, problem je i u strukturi ulaganja, koja je loša, izvoza ima jako malo - nabraja Marko Jurčić.

Istaknuo je kako Hrvatska nije razvila turistički potencijal koliko je mogla, nije iskoristila odličan geostrateški položaj, ni proizvodnju, a itekako su pridonijele administrativne barijere, i nedovoljno poticajna poslovna klima. Pokrenute ili provedene reforme su porezna, administrativna, javne uprave, obrazovna, zatim proaktivniji nastup ministarstva vanjskih poslova i gospodarske komore, te geostrateško i gospodarsko repoziciranje Hrvatske. Potrebna je,  ističe Jurčić, učinkovita državna uprava, nemoguća bez reforme  trome uprave, poticanje poduzetništva, izvoza, investicija, digitalizacija, proizvodne usluge, poslovni modeli i sinergija.

>>> Dalić o ostavci: Pomogla sam stvoriti zakon kojim je očuvano više od 50 tisuća radnih mjesta

- Pogledajmo se u našem okruženju, osvrnimo na one na koje se želimo ugledati i koje želimo dostići - poručuje Jurčić.

Profesor Mladen Vedriš pokazao je gdje se i zašto investira, istaknuo kvalitetne investicije, nove investicije i gdje se tu Hrvatska nalazi.

- Osim zanimljivog prekograničnog trgovanja i rješavanja sporova, za ostalo baš i ne idemo u prvu ligu. Strukturne reforme jesu zamorne i teške ali su važna baza. Problem su i dalje javna uprava, pravosuđe,  gdje blježimo male pomake. Izvoz nam je slaba točka, u izvozu visoke tehnologije pogotovo, za razliku od primjerice Slovenije. Ključnoje povećati produktivnost i vidjeti gdje  ćemo se pozicionirati u novom scenariju. Najstrašnije je ne pokušati, nije strašno ne uspjeti. Do ove situacije u kojoj se nalazimo nismo došli u par godina, nego u 20 godina. No, promjene moraju biti brze, 2-4 godine moraju biti dovoljne. A imamo primjer zemalja poput Slovačke koje su uspjele - zaključuje profesor Vedriš.

22. studeni 2024 13:51