Poslovna scena
StoryEditor

JGL okončao prvu fazu projekta Pharma Valley ukupne vrijednosti 361 milijun kuna

09. Srpanj 2015.

Riječka farmaceutska tvrtka Jadran galenski laboratorij (JGL) završila je prvu fazu projekta Pharma Valley, najveću investiciju te tvrtke ukupne vrijednosti 361 milijun kuna, istaknuli su čelnici te tvrtke u četvrtak

Projektom i novim pogonom JGL se svrstava među vodeće proizvođače sterilnih farmaceutskih oblika, kapi, sprejeva i aerosola u Europskoj uniji, rekao je predsjednik Uprave JGL-a Ivo Usmiani. Planirano je, kaže, da novi kapaciteti ispune potrebe tvrtke za sljedećih sedam do deset godina, odnosno projekt je uključio dugoročne potrebe tvrtke u vezi s prostornim širenjem. 

Projekt ima dva ključna cilja - osigurati preduvjete i kapacitete u razvoju, proizvodnji i skladištenju za realizaciju dugoročnih planova rasta tvrtke i objediniti sve proizvodno-tehnološke lokacije na jednome mjestu.

Voditelj projekta Pharma Valley Mate Poropat pojasnio je da je projekt podijeljen u četiri faze, a u prvoj, koja je završena, jedna od inovacija je posve automatizirano, robotizirano skladište bez ljudi s više od 5 000 mjesta za palete. Proizvodna cjelina sadržavat će proizvodnju sterilnih otopina u kapima i sprejevima te proizvodnju aerosola. Finalizacija će se obavljati na lokaciji Svilno 2 , a oslobađaju se kapaciteti na Svilnom 1, gdje je povećana proizvodnja sterilnih farmaceutskih oblika.  

- Instalirana je tehnologija renomiranih njemačkih proizvođača, visoko automatizirana, s kapacitetom 250 bočica u minuti, rekao je Poropat naglasivši da su proizvodni kapaciteti sada povećani za 45 milijuna jedinica proizvoda, na ukupno 104 milijuna jedinica.

U drugoj fazi projekta slijedi izdvajanje automatskog visokoregalnog skladišta, u trećoj izdvajanje zasebne proizvodnje, a u četvrtoj izdvajanje razvojnog centra.

U protekle dvije godine, tijekom realizacije projekta, u JGL-u je zaposleno oko 200 novih ljudi, a s uvođenjem novog kompleksa očekuje se otvaranje 100 novih radnih mjesta.

Veći dio novca za projekt osigurala je Hrvatska banka za obnovu i razvoj, a proizvodna i ostala oprema uglavnom je financirana u suradnji s leasing tvrtkama koje posluju u Hrvatskoj. Ministarstvo gospodarstva je JGL-u za projekt Svilno 2 dodijelilo status nositelja poticajnih mjera, pa će tvrtka, putem poreznih olakšica, moći iskoristiti iznos u visini od 40 posto investicije, što je, ističu iz JGL-a, značajna pogodnost i stvarna potpora.

22. studeni 2024 14:19