Više od 3,2 milijuna Nijemaca zatražilo je od ujedinjenja prije 30 godina uvid u svoje dosjee koje je izradila bivša istočnonjemačka tajna policija Stasi, rekao je u srijedu direktor arhiva.
"Neki ljudi, tek kada postanu umirovljenici, usude se osvrnuti unatrag i zatražiti uvid u svoje dosjee", rekao je Roland Jahn.
>>>‘Šeks.Politička biografija’: Priča o životu u komunizmu i uskrsu hrvatskog nacionalizma
"To je posljedica straha da će otkriti kako su ih možda špijunirali susjedi ili prijatelji", dodao je Jahn, koji je bio aktivist u bivšoj komunističkoj Istočnoj Njemačkoj.
I dok je interes za dosjee veći nego što se očekivalo, zahtjevi će s vremenom vjerojatno padati, dodao je Jahn koji vodi arhiv od 2011.
Godine 2016. uvid u svoj dosje zatražilo je 48.600 ljudi, a do studenog 2017. oko 46.300 ljudi.
>>>‘Antiputinovski prosvjedi’: Kazne roditeljima i učiteljima za ulične aktivnosti mladih
"Dosjei otkrivaju pojedinačne sudbine, ali i dokumentiraju kršenja ljudskih prava općenito", kaže Jahn, prvi čovjek ustanove utemeljene nakon ujedinjenje Njemačke u listopadu 1990.
Dodao je da zahtjeve podnose i mlađi ljudi koji žele saznati više o životima preminulih članova obitelji.
>>>Angela Merkel – od kvantne kemičarke do ‘liderice slobodnog svijeta’
No, problem arhiva su veliki zaostaci. Dok se oko dvije trećine zahtjeva riješi u nekoliko tjedana, za ostale je potrebno provesti detaljnije istraživanje u golemoj Statsijevoj arhivi koje može potrajati mjesecima, rekao je Jahn.