Južnokorejski div Samsung jedna je od prvih žrtava napete situacije na slovačkom tržištu rada. Poslodavci već neko vrijeme upućuju na nedostatak radnika, a u Samsungu razmatraju hoće li proizvodnju nastaviti u Slovačkoj ili će preseliti u inozemstvo, piše Spectator.
Izvori iz firme potvrdili su da je zatvaranje tvornice u Slovačkoj samo jedna od mogućnosti jer trenutno iz Samsunga vode pregovore sa slovačkim vlastima oko pojednostavljenja procedure za zapošljavanje stranaca što bi im olakšalo nastavak poslovanja.
>>>Slovački premijer odradio noćnu smjenu iz solidarnosti s radnicima
Osim toga, anonimni izvori ističu da ako bi došlo do zatvaranja, to bi značilo zatvaranje jedne od dvije tvornice u Slovačkoj, a iz Samsunga su u međuvremenu odbacili nagađanja o selidbi proizvodnje. Međutim, nisu odbacili tvrdnje o ograničavanju proizvodnje ili preseljenju jednog dijela u inozemstvo.
Manja Samsungova tvornica nalazi se u gradu Voderady kojoj godišnji promet iznosi 63 milijuna eura, zapošljava 568 stalnih djelatnika i 1000 vanjskih suradnika. Drugi pogon nalazi se u Galanti i zapošljava 1457 ljudi, a godišnje ostvari promet od 2.8 milijardi eura.
Visoki troškovi
Zatvaranje bilo koje tvornice od te dvije utjecat će na proizvodnju i broj zaposlenih u ta dva grada. U obje tvornice proizvode se ravni ekrani, u jednoj se izrađuju dijelovi, dok se u drugoj sastavljaju u gotov proizvod.
U Galanti stopa nezaposlenosti trenutačno iznosi tek 1.99 posto, što je najmanja nezaposlenost u cijeloj zemlji, dok u Trnavi, jurisdikciji pod koju spada Voderady, stopa iznosi 2 posto.
Problem ne leži samo u nedostatku radne snage, već i u visokim troškovima koji bi se u budućnosti mogli povećati zbog potrebe za dodatnim zaposlenicima. U tvornici radnici nisu pretjerano mnogo plaćeni prvenstveno zbog niske dodane vrijednosti njihovog rada jer oni uglavnom sastavljaju isporučene dijelove.
>>>Optimapharm preuzela češki MKS Research, očekuje godišnje prihode iznad 12 milijuna eura
Samsung ne objavljuje podatke o plaćama u svojim godišnjim izvješćima, stoga je prosječna plaća izračunata iz javnih računovodstvenih evidencija netočna jer su u nju uključene plaće menadžera i administrativnih radnika. U oglasima za posao radnika u tvornici najčešće se navodi plaća od 900 eura.
Ovo nije jedina tvrtka koja se suočava s nedostatvom radnika, stalnim promjenama zakona o radu i povećanjem troškova rada. Krajem prošle godine njemačke su tvrtke također počele prijetiti zatvaranjem tvornica zbog povećanja satnice za rad vikendom i noću.