Christine Lagarde, predsjednica Europske središnje banke (ECB), pozvala je europske političke vođe na suradnju s Donaldom Trumpom i povećanje kupovine američkih proizvoda kako bi se izbjegao trgovinski rat koji prijeti globalnom gospodarskom rastu. U svom prvom intervjuu nakon Trumpove pobjede na predsjedničkim izborima, Lagarde je naglasila da EU treba odabrati put pregovora umjesto odmazde, usprkos Trumpovim prijetnjama uvođenjem carina do 20 posto na sve uvoze u SAD osim iz Kine.
- Trgovinski rat ne ide u prilog nikome, a vodi samo ka smanjenju globalnog BDP-a - rekla je Lagarde, istaknuvši kontradikciju Trumpove poruke: ‘Kako ćete učiniti Ameriku ponovno velikom ako globalna potražnja pada?‘
Pobjeda Donalda Trumpa izazvala je zabrinutost u Bruxellesu i europskim prijestolnicama zbog mogućih posljedica za trgovinski suficit EU-a s SAD-om te mogućeg preusmjeravanja proizvodnje europskih proizvođača u Ameriku. Lagarde je sugerirala da Europa odgovori povećanjem uvoza američkog ukapljenog prirodnog plina (LNG) i vojne opreme.
- Ovo je bolji scenarij od pukog uzvraćanja, što bi nas odvelo u spiralu odmazdi iz koje nitko ne izlazi kao pobjednik - upozorila je.
Europska komisija razmatra opcije odgovora, uključujući povećanje uvoza američkih poljoprivrednih proizvoda te omogućavanje američkim kompanijama sudjelovanje u zajedničkim projektima vojne nabave financiranih europskim novcem. Komisija razmatra i bliže usklađivanje s Bijelom kućom u trgovinskoj i geopolitičkoj politici prema Kini.
Izazov ili prilika
Lagarde je priznala da je njezina ranija izjava o Trumpovom drugom mandatu kao ‘prijetnji Europi‘ bila pronicljiva te je pozvala europske lidere da taj izazov pretvore u priliku za nužne ekonomske reforme te je naglasila potrebu za ubrzanjem stvaranja jedinstvenog kapitalnog tržišta EU-a.
Ideja o Uniji tržišta kapitala, koju je predložila Junckerova komisija 2014. godine, već godinama stagnira zbog domaćih protivljenja, no Lagarde vjeruje da sada postoji jedinstvena prilika za njen brzi razvoj.
- Treba nam jedan nadzornik kapitalnih tržišta, poput američke Komisije za vrijednosne papire i burzu (SEC) – kaže ona.
Ekonomski analitičari strahuju da bi kineski proizvođači, suočeni s visokim američkim carinama, mogli preplaviti europsko tržište jeftinom robom, čime bi dodatno ugrozili konkurentnost EU-a. Lagarde je upozorila na potrebu pažljivog praćenja ‘scenarija preusmjeravanja kineske robe‘.
Trump je tijekom kampanje zaprijetio carinom od 60 posto na kineski uvoz, a već je najavio 10-postotnu carinu od prvog dana svog drugog mandata. Lagarde je primijetila da bi takvi potezi mogli imati kratkoročni inflacijski učinak u eurozoni, ali je dodala kako to ovisi o detaljima – na koje proizvode i koliko dugo će se carine primjenjivati.