Biznis i politika
StoryEditor

Europske cijene plina rastu: Putin nije optimističan

27. Prosinac 2024.
Ruski predsjednik rekao je da će svaki novi dogovor za transport prirodnog plina kroz Ukrajinu biti izazovan

Europska referentna vrijednost plina skočila je za čak pet posto u petak, najviše u tjedan dana, nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin bacio dodatnu sumnju na vjerojatnost dogovora o održavanju tokova u Europu preko Ukrajine. Ruski predsjednik rekao je da će svaki novi dogovor za transport prirodnog plina kroz Ukrajinu biti izazovan, prenosi Bloomberg.

- Nema ugovora i nemoguće ga je sklopiti u tri do četiri dana - rekao je Putin u četvrtak na konferenciji u blizini Sankt Petersburga.

Srednjoeuropske zemlje koje još uvijek kupuju ruski plin ponudile su alternativna rješenja za održavanje protoka goriva preko Ukrajine, ali predsjednik Volodimir Zelenski odbacio je bilo kakav aranžman koji šalje novac u rusku blagajnu dok rat traje. Postojeći ugovor između Rusije i Ukrajine o tranzitu plina istječe ovog mjeseca. Postoje i države kao Slovačka, koje se uvelike oslanjaju na Gazprom da zadovolje potražnju za prirodnim plinom, čak i dok se veći dio Europe odvikava od ruskog plina.

Putin je također rekao da je tužba ukrajinskog Naftogaza u kojoj se navodi da Gazprom nije u potpunosti platio usluge tranzita još jedna prepreka dogovoru. Ta se tužba mora povući sa suda kako bi se postigao bilo kakav dogovor o tranzitu, naglasio je. Putin je naznačio da bi Rusija mogla razmotriti druge rute i spremna je odmah početi opskrbljivati ​​Europu plinom preko Poljske ako vlada u Varšavi to dopusti.

Putin je priznao da su različiti prijedlozi koji se nalaze na stolu, koji dopuštaju Mađarskoj, Slovačkoj, Turskoj ili Azerbajdžanu da preuzmu kontrolu nad plinom koji se isporučuje preko Ukrajine, teško ostvarivi jer Gazprom ima dugoročne ugovore koje je teško promijeniti. Ugroženi tokovi čine oko pet posto europske potražnje. Iako je to mali dio tržišta, gubitak tih količina natjerao bi zemlje da se više oslanjaju na plin iz Norveške ili ukapljene opskrbe iz SAD-a.

Europske cijene plina u prosjeku će iznositi 40 eura/MWh 2025., ali bi mogle skočiti na 70 eura po megavat satu (+ 60 posto na trenutnu razinu), ako dođe do poremećaja u opskrbi, predviđaju analitičari Bank of America, piše seebiz.eu. Siječanjskim ugovorom zadnji put se trgovalo po cijeni od 44,8 eura po megavat satu (oko 494 eura za tisuću kubika). Europski povjerenik za energetiku Dan Jorgensen priznao je da je strategija EU-a za odbacivanje plina iz Rusije neučinkovita i da zemlje trebaju novi pristup.

Iako neke zemlje (primjerice Austrija) uvjeravaju da su spremne odbiti ruski plin pripremajući rezerve, 2025. neće biti tako lako popuniti rezerve. Konkurencija za LNG postaje sve intenzivnija, a istek ugovora o tranzitu plina iz Rusije preko Ukrajine i poteškoće s plaćanjem zbog američkih sankcija stvaraju dodatne probleme u opskrbi.

15. siječanj 2025 05:54