Biznis i politika
StoryEditor

EY: Što Europa mora napraviti kako bi mogla konkurirati SAD-u i Kini

07. Studeni 2024.
SAD, Europa, Kinafoto Shutterstock

Europska unija suočava se s nekim od najkompleksnijih izazova u svojoj povijesti. Geopolitički poremećaji i nestabilnost sve su prisutniji, a na djelu su i brojni disruptivni čimbenici, poput uspona umjetne inteligencije i demografskih promjena, a konkurencija sa SAD-om i Kinom nikada nije bila žešća. Sve to rezultira krajnje neizvjesnim izgledima za budućnost, piše EY u svom istraživanju.

Mario Draghi, u nedavnom izvještaju o europskoj konkurentnosti, istaknuo je kako Europa mora hitno poduzeti mjere kako bi se ponovno afirmirala na svjetskoj sceni. Te mjere uključuju reformu inovacijskog ciklusa, dekarbonizaciju, jačanje sigurnosti i smanjenje ovisnosti o drugim regijama.

Svi se slažu u jednom: promjene su prijeko potrebne a spomenuto istraživanje koje je nedavno proveo EY pokazuje da su strana ulaganja u Europu pala za 4 posto u 2023. godini u usporedbi s 2022. godinom te su sada 11 posto niža nego prije pandemije. Unatoč nadama za postpandemijski oporavak, Europa se suočava s usporenim gospodarskim rastom, rastućom inflacijom, visokim cijenama energije i izazovnim geopolitičkim okruženjem.

Pred Europom su brojni izazovi, a sami donositelji politika ne mogu ostvariti potrebne promjene, pa EY navodi kako tvrtke trebaju imati ključnu ulogu u pronalaženju rješenja.

Pet prioriteta za budućnost Europe

EY u svom istraživanju navodi pet prioriteta za budućnost Europe, to su:

Jačanje međunarodne trgovine i investicija

U narednih pet godina EU će se suočavati s kompleksnim geopolitičkim okruženjem i ozbiljnim izazovima za međunarodni poredak. Iako EU nastoji smanjiti vanjske ovisnosti i osigurati stratešku autonomiju, ključna će biti izgradnja bliskih trgovinskih partnerstava. Iz EY-a smatraju da je potrebno redefinirati globalnu trgovinu i ulaganja, pri čemu bi naglasak trebao biti na održivim praksama i slobodnim trgovinskim sporazumima te ubrzanju digitalne transformacije. EU također mora pojednostaviti složenu regulativu koja poslovanje čini skupim i kompliciranim, te podržati reforme Svjetske trgovinske organizacije kako bi se osigurala učinkovita rješenja za trgovinske sporove. Važno je sinhronizirati opskrbne lance i carinske kodekse, uz blisku suradnju s privatnim sektorom.

Jačanje konkurentnosti EU-a

Konkurentnost treba biti u središtu europskih politika. To znači oblikovanje digitalne i zelene tranzicije kao prednosti, a ne kao regulatornog opterećenja. Ostali čimbenici, poput troškova poslovanja, trebaju biti pažljivo vođeni kako se ne bi narušila atraktivnost Europe. Vrijeme je za snažnu poruku da je Europa otvorena za poslovanje, a njezini najbolji dani tek dolaze. Unija tržišta kapitala EU-a dobiva na zamahu i važno je održati tu energiju, koristeći tehnologiju kako bi financijska tržišta postala privlačnija i dostupnija. Porezne politike trebaju pojednostavljenje, dok jedinstveno tržište ostaje od ključne važnosti za poslovanje u EU-u, navode iz EY-a.

Povjerenje je valuta tržišta, i stoga EU mora dodatno raditi na borbi protiv financijskog kriminala i ojačati suradnju s drugim jurisdikcijama, dodaju.

Poticaj digitalnoj tranziciji

Razvoj digitalnih tehnologija poput umjetne inteligencije stvara nove prilike ali i rizike. EU je predvodnik u reguliranju digitalnog prostora, no uravnotežen pristup upravljanju omogućit će inovacije i smanjiti rizike. EU-ov plan za digitalizaciju trebao bi biti jasan: sigurnost, inovacija i standardi na prvom su mjestu. Ključno je da EU privlači inovativne ideje, s dovoljno regulacije da usmjeri razvoj, ali ne i da ga uspori. Europa bi trebala predvoditi globalni put u kreiranju etičkih standarda koji otvaraju vrata poslovanju širom svijeta, smatraju iz konzultantske kuće.

Usklađivanje prosperiteta sa ciljevima održivosti

Europska unija vodi ka održivoj budućnosti. Prema istraživanju EY-a, 67 posto tvrtki smatra da Europa bolje od drugih regija podržava njihovo postizanje ciljeva održivosti. No, stvarni rad počinje usklađivanjem prosperiteta i ciljeva održivosti. ESG izvještavanje treba biti transparentno, a tvrtke i javni sektor moraju raditi zajedno kako bi smanjili emisije za 50 posto do 2030.

Predanost obrazovanju i razvoju vještina

U pripremama za digitalnu i zelenu budućnost, opremanje radne snage potrebnim vještinama apsolutno je neophodno. Dio toga znači osigurati mladima obrazovanje koje uključuje održivost i tehnologiju, no važne su i životne vještine poput prilagodljivosti i sposobnosti brzog učenja. EU bi se trebala pretvoriti u magnet za talente u AI-u i zelenim tehnologijama te kontinuirano raditi na usavršavanju, kažu iz EY-a.

Europa ima jasan put prema budućoj konkurentnosti, no taj put neće biti lak. Tvrtke moraju biti aktivni sudionici u ovom procesu dok Vlade mogu stvoriti uvjete za rast, ali privatni sektor mora preuzeti inicijativu, ulagati, inovirati i predvoditi, zaključuju u svom novim istraživanju.

20. studeni 2024 03:30