Biznis i politika
StoryEditor

HERA predlaže lakše priključenje na mrežu OIE projekata u pokusnom radu

01. Siječanj 2025.

Priključenje na elektroenergetsku mrežu za brojne projekte obnovljivih izvora energije uskoro bi moglo postati lakše nego dosad. Naime, Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) otvorila je krajem 2024. godine savjetovanje o Prijedlogu Pravilnika o dopuni Pravilnika o općim uvjetima za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom, a kojim namjerava olakšati uvjete pod kojima se proizvodni energetski projekti, ponajprije oni obnovljivi, mogu priključiti na mrežu iako nemaju još riješene sve potrebne imovinsko pravne odnose.

Dosadašnji opći uvjeti propisivali su da ugovor o korištenju mreže s HOPS-om mogu sklopiti vlasnici ili nositelji nekog drugog stvarnog prava na građevini, odnosno elektrani. Predloženom dopunom Pravilnika dozvoljava se da se ugovori mogu sklopiti i za vrijeme trajanja pokusnog rada, ali pod uvjetom da je podnositelj zahtjeva ishodio pravomoćnu građevinsku dozvolu za izgradnju proizvodnog postrojenja te na određeno vrijeme i najdulje na rok koji dopuštaju građevinski propisi.

- Pozdravljamo ovakvo rješenje HERA-e u svrhu pojednostavljenja postupka priključenja novih elektrana na mrežu. Naime, u trenutku kada projekt elektrane postane spreman za provedbu pokusnog rada, nepotrebno je uvjetovati sklapanje ugovora o korištenju mreže dodatnim uvjetima koji nisu nužni za provedbu tog procesa. Tada je ključno postupak izgradnje privesti kraju i provjeriti tehničku ispravnost postrojenja – rekla nam je Maja Pokrovac, direktorica udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH).

Pokrovac je objasnila da se projekti nerijetko odvijaju na zemljištu koje nije u potpunosti u vlasništvu investitora, već mu je i država djelomični vlasnik. Stoga se s paralelno s izgradnjom provode i postupci izvlaštenja, koji često nisu sinkronizirani s gradnjom. Zato se razvoj projekta usporava, a negdje i zaustavlja.

Kako se navodi u obrazloženju prijedloga dopune Pravilnika, navedenom promjenom se dopušta priključenje proizvodnog postrojenja na elektroenergetsku mrežu provedbom pokusnog rada uz istodobno rješavanje možebitnih preostalih imovinsko-pravnih odnosa. A po njihovom rješavanju investitor može s HOPS-om sklopiti redovni ugovor o korištenju mreže na neodređeno vrijeme.

Inicijativa za promjenu pravilnika i olakšavanje uvjeta za priključenje elektrana u režimu pokusnog rada došla je od HOPS-a koji je u praksi uočio situacije u kojima novi OIE projekti dospiju u visoki stupanj gotovosti, ali ne mogu provesti probni rad zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa na zemljištima potrebnim za nesmetanu izgradnju, korištenje i održavanje projekta. Svrha ovakvog prijedloga je ispunjenje ciljeva i rokova iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026., te naravno, ubrzanje realizacije investicija.

- U Hrvatskoj izgradnja vjetroelektrana traje u prosjeku 7 do 10 godina, za razliku od, primjerice, Rumunjske, gdje taj proces traje svega 2 godine. Svaki korak koji doprinosi ubrzanju ovog procesa izravno pridonosi povećanju proizvodnje električne energije iz domaćih izvora, što je od izuzetne važnosti za energetsku sigurnost i održivost. Nažalost, Hrvatska je treća zemlja u Europskoj uniji po sporosti i složenosti administracije u sektoru obnovljivih izvora energije. Stoga smatramo da je predložena izmjena Pravilnika o općim uvjetima za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom mali, ali nužan korak naprijed u rješavanju problema s kojima se sektor obnovljivih izvora energije još uvijek suočava. S druge strane, nedonošenje odluke o jediničnoj cijeni priključenja na prijenosnu mrežu, a radi se o odluci koju je HERA trebala donijeti prije dvije godine, predstavlja glavnu kočnicu za daljnji razvoj proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora – upozorila je Maja Pokrovac.

Savjetovanje o predloženoj promjeni bit će otvoreno do 22. siječnja 2025. godine. Zainteresirana javnost može lako sudjelovati u savjetovanju popunjavanjem i slanjem HERA-i obrasca za primjedbe.

20. siječanj 2025 07:32