Biznis i politika
StoryEditor

Hrvati vole Elona Muska: Tesla najprodavaniji električni auto, u usponu i Starlink

14. Veljača 2025.
Elon Musk, TEsla
U Hrvatskoj je u trećem tromjesečju prošle godine bilo registrirano 3437 korisnika Starlinka, što predstavlja povećanje od 2464 posto u samo dvije godine

I dok diljem Europe vozači Tesle lijepe naljepnice na kojima piše da su ‘kupili automobil prije nego je Musk odljepio‘, da poruku pristojno parafraziramo, sugerirajući očito da itekako zamjeraju Elonu Musku uplitanje u europska unutarnja pitanja, Hrvati mu, čini se, vjeruju više nego ikad. Ne samo da je Tesla najprodavanija marka električnih automobila u zemlji, od 1915 novih električnih automobila registriranih u Hrvatskoj prošle godine, čak 601 je Tesla vozilo, nego sve više raste i broj korisnika Muskovog Starlinka.

Prema posljednjim podacima HAKOM-a, u Hrvatskoj je u trećem tromjesečju prošle godine bilo registrirano 3437 korisnika Starlinka, što predstavlja povećanje od 2464 posto u samo dvije godine, od prvog tromjesečja 2022. godine kada ih je u HAKOM-ovoj statistici bilo tek 134. U odnosu na isti kvartal 2023., kada je imao 1610 korisnika, broj je povećan za 113 posto.

Ne trebaju dozvole

I to su otprilike svi podaci koje HAKOM ima o Starlinku i njihovim operacijama u Hrvatskoj. Starlink za komunikaciju svojih zemaljskih postaja u Hrvatskoj sa satelitima koristi radiofrekvencijski spektar na temelju općih dozvola. To znači da za njegovu uporabu nisu potrebne dodatne dozvole od HAKOM-a niti se plaća naknada, već se Starlink samo morao prijaviti HAKOM-u za pružanje svojih usluga na temelju općeg ovlaštenja, što je i učinio 2021.

- Propisima koji reguliraju elektroničke komunikacije nisu propisana posebna ograničenja za pružanje usluga putem satelita, a Starlink je obvezan ispunjavati i obveze iz primjenjivih propisa kojima je regulirana sigurnost elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga - doznaje se iz HAKOM-a.

Pregovori nisu isključeni

Premda je talijanska premijerka Giorgia Meloni u ime talijanske Vlade s Muskom krenula u pregovore o ugovoru navodno vrijednom 1,5 milijardi eura koji bi omogućio SpaceX-u da Italiji pruži šifrirane telekomunikacijske usluge putem Starlink satelitskog interneta što ima za cilj poboljšanje sigurnosti komunikacija za talijanske diplomate i vojne službenike, posebno u rizičnim područjima, a i kako bi unaprijedila internetsku povezanost, posebno u ruralnim područjima gdje je tradicionalna infrastruktura nedovoljna, Hrvatska, čini se, zasad nema takve planove.

- Trenutačno ne postoje posebni planovi usmjereni na satelitsko pokrivanje, odnosno ostvarivanje digitalnih ciljeva EU-a i omogućavanje širokopojasnog pristupa vrlo velikih brzina putem Starlinka ili nekog drugog pružatelja satelitskih usluga, no HAKOM planira u 2025. provesti analizu pokrivenosti s brzinama većim od 100 Mbit/s i troškova za postizanje pokrivenosti kojima bi se ispunili EU ciljevi. Ostvarivanje širokopojasnog pristupa putem satelita svakako je jedan od elemenata te analize - poručuju iz HAKOM-a.

S obzirom na tenzije iz Washingtona i najave o carinama, jer Europa nedovoljno kupuje i roba i usluga iz SAD-a, postoji stoga realna šansa da se takav ugovor, ako se procjeni potreba, sklopi sa Muskovim Starlinkom, što je samo Liderov zaključak.

Zasad korisnici u Hrvatskoj ne moraju čekati da Vlada ispregovara uvjete sa čovjekom kojeg mnogi vide sljedećim američkim predsjednikom, pa tako korisnici koji žele brz internet to mogu dobiti, ako su spremni na određeni trošak. Prvenstveno je potrebno kupiti opremu po cijeni od 249 eura, što je znatno jeftinije nego prije godinu dana kada je cijena iznosila oko 350 eura,  što uključuje satelitsku antenu (tzv. "dish"), router i kabelske priključke. Dostava stoji dodatnih 24 eura, a prema navodima na stranici stiže u roku tjedan do dva.

Kupovina opreme je standardna opcija, iako postoji i mogućnost najma, što može smanjiti početni trošak, ali povećati mjesečne obaveze. Druga opcija je najam antene koji košta 15 eura mjesečno i dodatnih 50 eura za aktivaciju Standardna mjesečna pretplata je 50 eura i oni koji su se na taj trošak odvažili, poput brojnih korisnika na otocima, kunu se da je Starlinkov internet brz i pouzdan. I da postoji mogućnost korištenja samo u ljetnim mjesecima, pa tu uslugu stopiraju i ne plaćaju dok je ne koriste.

Inače, Starlink ima preko 6000 satelita koji su već u orbiti i pružaju usluge na više od 90 tržišta. Njihovi se sateliti nalaze se u niskoj Zemljinoj orbiti, pa pružaju širokopojasni pristup velike brzine od oko 100 megabita u prosjeku, a zbog niske latencije približno vremensko kašnjenje je tek nešto manje od 30 milisekundi, a počesto se smanjuje i na ispod 20 milisekundi.

14. veljača 2025 19:26