Hrvatska
StoryEditor

Nova metodologija donosi više zaposlenih i niže plaće

21. Ožujak 2016.

U srijedu će Hrvatska dobiti najmanju stopu nezaposlenosti u posljednje vrijeme. Državni zavod za statistiku je, naime, promijenio metodologiju prikupljanja podataka o zaposlenima ‘u pravnim osobama‘. Umjesto dosadašnje ankete, koja je obuhvaćala oko 70 posto subjekata, novi podaci baziraju se na JOPPD obrascima, i obuhvaćaju praktički sve zaposlene.

Na taj način, svakog će se mjeseca iskazivati 30 do 60 tisuća zaposlenih više nego prema dosadašnjim anketnim rezultatima. Istovremeno, u DZS-u očekuju da će i podaci o plaćama biti drugačiji. Prema neslužbenim procjenama, očekuje se da bi prosječni neto mogao pasti 2,5 posto, a bruto bi mogao biti manji čak pet posto. Upućeni objašnjavaju da je to zato jer dosadašnja anketa nije dovoljno vjerno iskazivala plaće u najmanjim tvrtkama, kao i u onima koje bi zapale u probleme, pa ne bi vraćale anketne obrasce u DZS. Tako se sad pojavljuje veći broj zaposlenih s nižim primanjima, pa će zbog progresivne stope oporezivanja i pad novoiskazane bruto plaće biti veći nego kod neto primanja. U DZS-u objašnjavaju da su novi podaci svakako vjerodostojniji od ankete, ali i da na tržištu rada – i u broju zaposlenih i u plaćama – nije došlo ni do kakvih obrata. Podaci prema JOPPD-u istim su okvirima kao i usporedivi podaci od prije godinu dana. No, nitko još ne može procijeniti kako će uvođenje nove metodologije tumačiti političke stranke, a kako Vlada i sindikati državnih i javnih službi, koji upravo ovih dana pregovaraju o plaćama.

S druge strane, za mjesečno anketiranje o radnoj snazi gospodarstvo je trošilo oko 160 tisuća radnih sati na godinu, a tu su još i troškovi tone obrazaca i poštarine kojih više za to neće biti.

22. studeni 2024 10:50