Europa je odlučila ubrzati svoja ulaganja u startup tvrtke u obrambenoj industriji kroz relativno novi NATO inovacijski fond (NIF) koji je pokrenut u ljeto 2022. godine, nekoliko mjeseci nakon ruske invazije na Ukrajinu. Pokrećući fond, iz NATO-a su obećali ulaganja u tehnologije koje bi poboljšale obranu Unije. Fond podupiru 24 od 32 zemlje članice NATO-a, uključujući Finsku i Švedsku, koje su se pridružile Savezu ranije ove godine.
Fond je vrijedan milijardu eura, a svoj je investicijski program započeo početkom ove godine podupirući izravno četiri start-upa, uključujući Space Forge sa sjedištem u Walesu, koji ima u cilju proizvodnu novih materijala u svemiru. Fond je također uložio kapital u četiri VC fonda koji se fokusiraju na tehnologije poput robotike, umjetne inteligencije i energetike, piše Financial Times.
Uz Space Forge, fond je dodijelio sredstva i startupu Fractile AI sa sjedištem u Londonu koji proizvodi računalne čipove i koji ima u cilju izraditi velike jezične modele poput onih koji pokreću ChatGPT. Također, sredstva su otišla i njemačkom ARX Roboticsu koji dizajnira bespilotne letjelice i autonomne zemaljske sustave za nadzor i transport te britanskom startupu iCOMAT koji se fokusira na proizvodnu laganih i čvrstih materijala za razna vozila.
- Omogućivanje pristupa strateškim tehnologijama ključno je za osiguravanje sigurne i prosperitetne budućnosti za milijardu građana saveza - rekao je Andrea Traversone, upravljački partner fonda.
Fond se također udružio s tvrtkama rizičnog kapitala Alpine Space Ventures, OTB Ventures, Join Capital i Vsquared Ventures kako bi podržao daljnja ulaganja u ‘duboku tehnologiju‘ na kontinentu.
Rast tržišta
Traversone je dodao kako je cilj fonda rješavanje ‘tržišnog neuspjeha‘ pri čemu većina tradicionalnih VC tvrtki ne ulaže u dugoročnije tehnologije.
- Kada je riječ o obrambenoj tehnologiji, tržište je dramatično poraslo u posljednje tri ili četiri godine iz geopolitičkih razloga koje svi znamo - rekao je, aludirajući na ruski rat u Ukrajini i rastuće napetosti između SAD-a i Kine.
Trend je ranije započeo u SAD-u, rekao je Traversone, ali Europa sada hvata korak, dodao je.
Traversone je rekao da bi Europa uskoro mogla imati domaćeg rivala američkom prvaku u usponu Andurilu, razvijaču umjetne inteligencije i robotike, uključujući bespilotne letjelice i nadzorne sustave, koji je krajem 2022. prikupio 1,5 milijardi dolara uz procjenu od sedam milijardi dolara.
- Postoje mnogi kandidati koji će postati ekvivalent Andurilu u regijama koje pokrivamo. I mi ulažemo u neke od njih. Stoga sam vrlo uvjeren da se to mijenja i da se mijenja vrlo brzo. Sve više europskih poduzetnika postaje entuzijastično oko izgradnje takozvane tehnologije dvostruke namjene, koja se može primijeniti na komercijalne i obrambene primjene - rekao je.
Međutim, kako piše FT, mnogi su ulagači, osobito u Europi bili oprezni kada se radi o podupiranju obrambenih tvrtki, zbog bojazni da prekrše neka od strogih ekoloških, socijalnih i upravljačkih pravila i regulativa koje nameće Unija.
SAD I Kanada ne podržavaju Fond
Rat u Ukrajini, međutim, i vladina ulaganja u dronove, cyber i AI koji imaju širu primjenu, pomogli su u promjeni percepcije sektora.
U svibnju je Europska investicijska banka, značajan podupiratelj VC tvrtki na kontinentu, otvorila vrata većem broju poslova u obrambenim tehnološkim tvrtkama ukidanjem minimalnog praga prihoda od civilnih aplikacija za tehnološke tvrtke dvostruke namjene koje primaju njezina sredstva.
Još jedan čimbenik koji ubrzava ulaganja u obrambene tehnološke tvrtke je ono što je Traversone opisao kao ‘kulturni pomak‘ u nabavi, obično spor i naporan proces s kojim se novoosnovana poduzeća teško snalaze.
Nedavni ulagači u europske obrambene tehnološke tvrtke uključuju General Catalyst i Prima Materiju osnivača Spotifya Daniela Eka, koji su podržali njemačkog AI developera Helsinga. Air Street Capital, u međuvremenu, vodio je početnu rundu od 6 milijuna eura u grčkoj tvrtki Lambda Automata u listopadu.
Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija, Španjolska i Turska su među 24 zemlje koje doprinose NATO fondu za inovacije, koji je prvi put predložen 2021. SAD, Kanada i Francuska nisu podržale Fond.