Kako sve češće svjedočimo vijestima o financijskim prevarama, korupciji, kršenju zakona o zaštiti podataka i obmanjujućim marketinškim praksama, nije jednostavno pratiti koja je korporacija što počinila. Unatoč tome, tim stručnjaka sa stranice Tradingpedia odlučio je analizirati najveće korporativne kazne od početka 2024. godine.
Istraživanje obuhvaća kazne izrečene od strane regulatornih tijela na temelju javnih podataka iz različitih izvora, uključujući kaznene postupke, građanske parnice i nagodbe. Osim analize slučajeva, izračunato je koliko bi trajalo da pojedina kompanija plati izrečene kazne koristeći svoj dnevni prihod. Ispostavilo se da većina kompanija može podmiriti kazne za manje od jednog dana poslovanja, dok neke trebaju višemjesečno razdoblje.
Popis najvećih kazni 2024. godine
TD Bank – 3 milijarde dolara - kazna za: Pranje novca i kršenje Zakona o bankovnoj tajni
TD Bank suočila se s rekordnom kaznom od 3 milijarde dolara, uključujući 1,3 milijarde dolara odštete Ministarstvu financija SAD-a. Banka je priznala da je omogućila trima mrežama za pranje novca transfer više od 670 milijuna dolara tijekom šest godina. Uz financijske sankcije, TD Bank se suočava s tri godine nadzora i pet godina uvjetne kazne.
Cummins – 2 milijarde dolara - Kazna za: Kršenje propisa o emisijama
Američki proizvođač dizelskih motora Cummins platio je ukupno 2 milijarde dolara zbog instalacije ilegalnih uređaja koji su manipulirali sustavima za kontrolu emisija. Slučaj uključuje civilnu kaznu od 1,6 milijardi dolara, najveću u povijesti Zakona o čistom zraku, te dodatnih 326 milijuna dolara za povlačenje i popravak više od 960.000 vozila.
Apple – 1,9 milijardi dolara - Kazna za: Kršenje zakona o tržišnom natjecanju
Europska komisija kaznila je Apple zbog ograničavanja glazbenih streaming aplikacija da informiraju korisnike o jeftinijim alternativama izvan Apple App Store-a. Ova je kazna rezultat pritužbe koju je podnio Spotify, koji je naveo da su konkurenti morali platiti 30 posto naknade za kupnje izvršene putem Appleovog sustava plaćanja unutar aplikacije. Tijekom istrage utvrđeno je da europski potrošači nisu imali ‘slobodan izbor gdje, kako i po kojim cijenama kupiti pretplate za streaming glazbe‘. Na ovu presudu, kompanija planira uložiti žalbu.
City National Bank – 65 milijuna dolara - Kazna za: Kršenje Zakona o diskriminaciji u kreditiranju
City National Bank suočila se s kaznom od 65 milijuna dolara zbog diskriminacije afroameričkih i latino zajednica prilikom odobravanja kredita. Ovo je najviša kazna ikada izrečena u ovom području u SAD-u.
Amazon – 34,7 milijuna dolara - Kazna za: Kršenje zakona o zaštiti podataka
Američki gigant Amazon kažnjen je zbog povrede privatnosti korisnika u vezi s obradom osjetljivih podataka. Kompaniji je trebalo manje od 32 minute poslovanja da pokrije ovu kaznu, s obzirom na njihov dnevni prihod od 1,57 milijardi dolara.
Ove kazne i sankcije ne utječu značajno na poslovanje giganta poput Amazona te pokazuje tek simbolički regulatorni učinak. Također, one su tek kap u moru svih kazni koje su korporacije od sada platile i kojima se uglavnom nakon plaćanja nije dogodilo ništa drastično ili loše.