Biznis i politika
StoryEditor

Plan za prekid uvoza ruske energije čeka jasniju geopolitičku sliku

15. Ožujak 2025.
Rusija, EU, Europska unija, Europa, nafta, ruska nafta, ruska energijafoto Shutterstock
Europski povjerenik ističe da se radi na prekidu ovisnosti o ruskim energentima, ali vlada zabrinutost zbog odgode objave roadmapa

Unatoč svim povoljnim promjenama koje donose novi europski energetski planovi poput Sporazuma o čistoj industriji i Akcijskog plana za pristupačnu energiju, EK je odgodila adresirati prekid ovisnosti o uvozu ruskih energenata. Naime, ove je godine trebao biti donesen roadmap za prekidanje ove ovisnosti, nezdrave kao i svake druge, ali je odgođen na neodređeni period.

Iako je europski povjerenik Dan Jorgensen ovog tjedna pred europarlamentom naglasio da se pojačano radi na prekidu ovisnosti o ruskim energentima, eksperti s kojima smo razgovarali uglavnom su zabrinuti su zbog odgode objave roadmapa.

- Odgađanje objave roadmapa izaziva ozbiljnu zabrinutost zbog strateškog smjera EU i dugoročne energetske sigurnosti. Nadam se ipak da je riječ samo o potrebnom vremenu da se ovako složeni problem definira, a ne o nekoj promjeni smjera jer bi to značilo da ništa nismo naučili. U svakom slučaju, postignut je značajan napredak — Hrvatska je, na primjer, smanjila ovisnost o ruskom plinu s 70 posto u 2021. na oko 20 posto danas, zahvaljujući diverzifikaciji LNG-a i obnovljivim izvorima. Promjena dobavljača ne smije dovesti do novih ovisnosti, osobito o SAD-u za opskrbu LNG-om, koji sada čini više od 40 posto europskog uvoza, samo energetski neovisna EU može biti zasita slobodna i sigurna – ocijenio je Julije Domac, dodavši bi tome pomoglo i ubrzanje ulaganja u pohranu energije, prekogranične električne interkonekcije i strateške industrijske politike koje osiguravaju razvoj tehnologija čiste energije unutar Europe, te na jačanje regionalne suradnje sa zemljama Sjeverne Afrike.

Slične podatke iznio je i Jorgensen pred europskim parlamentom, a još je najavio i potrebu da se potpuno obustavi uvoz fosilnih energenata na područje Europske unije zbog neopravdanog i nerazmjernog utjecaja stranih aktera na europsku ekonomiju, kakve takvi poslovni odnosi neminovno donose.

- Nije održiva situacija koja se može opravdati na dulji rok da naš kontinent toliko ovisi o uvozu energije. Potrebna nam je strategija za eliminaciju uvoza svih fosilnih goriva, bez obzira na njihovo podrijetlo. To će nas učiniti sigurnijima i otpornijima. Naša povijesna ovisnost o ruskom uvozu ostavila je EU izloženom instrumentalizaciji energije kao oružja i posljedičnim rizicima za opskrbu, omogućujući Rusiji da utječe na cijene i šteti našem gospodarstvu. Kao što smo vidjeli u prošlosti, takvo ponašanje ima dalekosežne posljedice za Europu, izazivajući volatilnost na tržištu i ugrožavajući stabilnost energetskog tržišta EU-a - kazao je Jorgensen u govoru koji se može pronaći na njegovim službenim stranicama.

Ovakva ohrabrenja, međutim, ne mogu razuvjeriti najtvrđe skeptike, koji su stavove utemeljili na znanju i životnom iskustvu. Kao što je skeptičan i prema drugim europskim planovima, energetski stručnjak Zdeslav Matić očekivano je bio skeptičan prema planovima o prekida energetske ovisnosti. Ovisnost o ruskim energentima, prema njegovoj ocjeni, nije komercijalna kategorija, koja se ne prekida iz tamnih motiva.

- Ovisnost o bilo čemu ruskom nije komercijalna već isključivo kriminalna kategorija. Svatko tko se htio riješiti dobave ruskih sirovina od 2014./2022. je već mogao da je htio. Za Ruse su ostali vezani samo oni koji su to iz političkih, dakle ideoloških i koruptivnih motiva željeli. Činjenica ostaje da su ruski plin, nafta i mineralne sirovine izdašan i jeftin izvor energije i sirovina uz već uspostavljenu jako skupu infrastrukturu za njihov prijenos/prijevoz do lokacija. No, uz perspektivu primirja u Ukrajini, EU mora odlučiti kakav odnos s Rusijom želi imati. Promjenu režima u ovoj generaciji ne možemo očekivati, a i pitanje je bi li novi režim bio još i gori. Dakle, koliko visok sanitarni kordon treba uspostaviti prema Ruskoj Federaciji? – upitao se Matić.

Također je upozorio da je potrebno strateški se postaviti prema onome što je nazvao ‘rastućim američkim imperijalizmom i eksplozijom ekstremne desnice u Americi koja se izvozi u Europu‘, te da ove strateške promjene iziskuju i strateškog promišljanja odnosa EU i Kine.

S druge strane, Dražen Jakšić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar, opreznije je pristupio ocjeni ove odgode, uzevši u obzir ukupnost razvoja geopolitičkih događanja.

- Odgoda objave roadmapa očekivani je rezultat trenutačne geopolitičke situacije, posebno u kontekstu promjene američke administracije. Na tome se i dalje radi jer je cilj pronaći dobru alternativu i prekinuti ovisnost uvoza energije iz Rusije – kazao je Jakšić.

Tako se ova odgoda, zapravo, može shvatiti kao europsko uzimanje time-outa dok ne postane potpuno jasno u kojem smjeru ide SAD vezano uz energetiku te hoće li trgovinske razmirice koje rezultiraju carinama imati utjecaja i na ovaj sektor.

03. travanj 2025 02:00