Godišnje izvješće naziva ‘State of Climate 2014.‘, bazirano na istraživanjima 413 znanstvenika i znanstvenica iz 58 zemalja svijeta, potvrđuje kako nalazi o rekordnim temperaturama površinskog sloja oceana, posebno na sjevernom Pacifiku, odgovaraju činjenici da je 2014. godina rekordno najtoplija godina.
Zagrijavanje oceana je, naglašava izvješće, sada nezaustavljivo. Temperature su uzrokovale i rast globalne razine mora, koja je također dosegla rekordne brojke. Znanstvenici objašnjavaju kako će se posljedice ovakvog rasta temperatura osjećati još stoljećima – čak i kada bi se u ovom trenutku potpunosti zaustavila emisija stakleničkih plinova. Naime, 90 posto viška vrućine prouzrokovane porastom emisije stakleničkih plinova upijaju upravo oceani.
- Čak i kada bismo zagađenje stakleničkim plinovima zaustavili na trenutnim razinama, more bi se nastavilo zagrijavati još stoljećima i milenijima. S porastom temperatura, rast će i razina mora. – objašnjava oceanograf Greg Johnson.
Na zapadnoj obali SAD-a nevjerojatno tople temperature Pacifika već proizvode hladnije zime, ali i sve gore suše, zahvaljujući topljenju snježnih površina koje su se taložile stoljećima.
Izvješće je 2014. godinu obilježilo kao klimatsku prekretnicu. Prošla godina je rekordna ne samo po visokim temperaturama, već i po gubitku ledenjaka i santi leda. Četiri različite nezavisne studije su 2014. izdvojile kao najtopliju dosad.
Više od 20 europskih zemalja je zabilježilo rekordne temperature. Afrika, Azija i Australija također bilježe sličan scenarij. Istočna obala Sjeverne Amerike je jedina regija gdje su temperature hladnije nego inače.