Iznos uključuje 12 milijardi dolara novih projekata i više od 18 milijardi dolara sredstava iz postojećih projekata vezanih uz hranu i prehranu koji su odobreni, ali još nisu isplaćeni, priopćila je banka.
"Povećanje cijena hrane ima razorne učinke na najsiromašnije i najranjivije", rekao je predsjednik Grupacije Svjetske banke David Malpass u priopćenju. "Za informiranje i stabilizaciju tržišta, ključno je da zemlje sada daju jasne izjave o budućem povećanju proizvodnje kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu."
Banka je priopćila kako se očekuje da će novi projekti podržati poljoprivredu i navodnjavanje, kao i socijalnu zaštitu kako bi se ublažili učinci viših cijena hrane na siromašne. Većina resursa ide u Afriku i Bliski istok, istočnu Europu i središnju Aziju te južnu Aziju.
Ta su područja među najteže pogođenim ratom u Ukrajini. Zemlje poput Egipta uvelike ovise o ukrajinskoj i ruskoj pšenici i bore se za opskrbu jer je Rusija blokirala ukrajinski poljoprivredni izvoz iz crnomorskih luka i uvela ograničenja domaćeg izvoza.