Biznis i politika
StoryEditor

Vujčić: Ne možemo još reći da je inflacija u eurozoni pobijeđena

04. Studeni 2024.
Regionalni financijski forum 2023. Boris Vujčićfoto Rene Karaman

Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić izjavio je da je još prerano reći da je inflacija u eurozoni pobijeđena, a prvenstveno zbog povišene razine cijena usluga.

Na pitanje, u kontekstu započetog ciklusa spuštanja kamatnih stopa od strane Europske središnje banke (ESB), može li se reći da je inflacija u eurozoni pobijeđena, Vujčić je rekao da je još prerano za takve ocjene, no da je činjenica da je inflacija usporavala brže od očekivanja, zbog čega je i u listopadu došlo do daljnjeg snižavanja kamatnih stopa ESB-a, prenosi Hina.

No treba biti oprezan, pogotovo s obzirom na volatilnost cijena energenata uslijed geopolitičkih napetosti, kazao je Vujčić. Stoga, napomenuo je, potrebno je više se koncentrirati na temeljnu inflaciju, koja je još uvijek povišena, prvenstveno zbog cijena usluga, koje su već dulje vrijeme na povišenim razinama.

- Dok je to tako, ne možemo reći da je inflacija pobijeđena - poručio je.

Inflacija u Hrvatskoj bila najviša prije uvođenja eura

Kada je riječ o inflaciji u Hrvatskoj, Vujčić je skrenuo pažnju na to da je povišena ona stopa mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), gdje je prisutan utjecaj inozemne potražnje, dakle kroz potrošnju stranih turista, a očituje se upravo u značajnijem rastu cijena restorana i hotela. No, stopa inflacije relevantnija za hrvatske građane, mjerena nacionalnim indeksom potrošačkih cijena, proteklih mjeseci se već kretala ispod dva posto na godišnjoj razini.

Vujčić se ponovno osvrnuo na utjecaj uvođenja eura na inflaciju, ponovivši da je taj efekt bio relativno blag, od 0,2 do 0,4 postotna boda, što je i u skladu s iskustvima drugih zemalja. Službena statistika inflaciju mjeri uspoređujući je s istim mjesecom prošle godine, to kretanje je referentno i za središnju banku, dok s druge strane, napomenuo je Vujčić, percepcija građana o rastu cijena uvijek zapravo podrazumijeva kumulativnu inflaciju, dakle u nekom razdoblju, pri čemu im je referentna niska cijena određenog artikla koje se sjećaju.

Podsjetio je da su u Hrvatskoj najviše stope inflacije bile prije uvođenja eura, dok je od njegovog uvođenja ona gotovo svaki mjesec na godišnjoj razini usporavala. Tu je i podatak da je, od početka članstva u eurozoni, a kada se promatraju zemlje srednje i istočne Europe, od Hrvatske jedino Slovenija imala nižu kumulativnu stopu inflacije.

Banke trenutno ostvaruju visoke profite

Vujčić je rekao da je činjenica da banke u eurozoni trenutno ostvaruju visoke profite temeljem činjenice da im, odlukom ESB-a, središnje banke plaćaju kamate na deponiranje viškova likvidnosti. No, kako će kamatne stope padati, tako će polako padati i taj dio profita banaka baziran na ‘bezrizičnom‘ deponiranju sredstava kod središnjih banaka.

Kao član Upravnog vijeća ESB-a Vujčić se zalagao i da se privremeno podigne stopa obvezne pričuve za banke, kako bi se posljedično smanjio iznos sredstava na kojima se bankama plaćaju kamate, no ta ideja nije dobila potrebnu većinu.

Rekao je i da su u eurozoni svi svjesni da je hrvatski bankarski sustav jedan od "najboljih, najzdravijih i najefikasnijih", pri čemu je visoko kapitaliziran, siguran i likvidan. S druge strane, europski bankovni sustav ima previše banaka i tu se treba dogoditi konsolidacija, ocijenio je hrvatski guverner.

Vujčić je između ostalog govorio i o agencijama za naplatu potraživanja, čiji rad je nedavno i zakonski reguliran, a kojima HNB izdaje licence za rad. Kada je riječ o radu tih agencija, građani se žale na "razumijevanje duga", dakle što i koliko točno duguju i koji im je ostatak duga. Prema Vujčićevim riječima, agencije tu nisu bile dovoljno transparentne te će se od njih uskoro tražiti unaprjeđenja u tom području. Također, puno pritužbi dolazi i zbog "pretjeranog uznemiravanja", što je kategorija koja je i zakonom regulirana, pa agencije unaprijed znaju kada i u kojoj mjeri smiju kontaktirati dužnike.

Vujčić je napomenuo da se svaka takva pritužba provjerava, a u 10 mjeseci primjene novog zakona još nije ustanovljeno da su agencije po tom pitanju kršile zakonske odredbe. Ukoliko se to ustanovi, prijeti im prekršajni postupak, dodao je.

28. siječanj 2025 22:57