Financije
StoryEditor

Što će Trumpova ‘najljepša riječ na svijetu‘ donijeti američkim dionicama u 2025.?

11. Prosinac 2024.
foto Shutterstock
Svi indeksi nalaze na svojim rekordnim razinama. No, hoće li u nadolazećoj godini nastaviti u tako pozitivnom tonu, dobrim dijelom ovisi i o tome hoće li novi (stari) stanar Bijele kuće ostvariti svoje prijetnje uvođenjem carina

Američki burzovni indeksi, kako sada stvari stoje, 2024. će zaključiti s vrlo dobrom izvedbom, no dio tamošnjih ekonomista smatra da će vanjskotrgovinska politika novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa ostaviti posljedice na profitabilnost kompanija. Američko tržište dionica pozitivno je reagiralo na pobjedu Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima početkom studenog čime je dodatno ojačan ovogodišnji rast najvažnijih dioničkih indeksa.

Tako industrijski Dow Jones indeks za ovu godinu bilježi više od 17 posto rasta, S&P 500 u plusu je 26,5 posto dok je tehnološki Nasdaq najviše skočio - 31 posto. Ne treba ni naglasiti da se svi indeksi nalaze na svojim rekordnim razinama. No, hoće li u nadolazećoj godini nastaviti u tako pozitivnom tonu, dobrim dijelom ovisi i o tome hoće li novi (stari) stanar Bijele kuće ostvariti svoje prijetnje uvođenjem carina.

Kako izgleda najcrnji scenarij?

Kako piše Reuters, mnogo toga vezanog uz politike nove administracije ostaje neizvjesno, uključujući i to jesu li Trumpove obnovljene prijetnje iz prošlog mjeseca o uvođenju carina na robu iz Kine, Kanade, Meksika i drugih američkih trgovinskih partnera uvod u pregovore o drugim pitanjima, poput sigurnosti granica. Tajming i razmjeri novih carina također su nejasni, a ozbiljnost njihovog učinka na SAD mogla bi ovisiti o odgovoru ciljanih zemalja protumjerama. Međutim, najgore prognoze ekonomista daju zabrinjavajuću sliku.

Ekstremni dugoročni scenarij, koji je razradio Oxford Economics, pokazuje pad svjetske trgovine do 10 posto i smanjenje gospodarskog rasta SAD-a za oko jedan posto u odnosu na trenutna očekivanja. Prema drugim prognozama, carine će negativno utjecati na zarade američkih kompanija, posebno u sektorima maloprodaje, industrije i sirovina, dok će istovremeno potaknuti inflaciju. - Carine su u osnovi loše za ekonomiju - rekao je David Kelly, glavni globalni strateg u JP Morgan Asset Managementu. - Mogu stvoriti stagflacijski učinak, povećavajući inflacijske pritiske i smanjujući gospodarski rast istovremeno - dodao je.

Trumpove obnovljene prijetnje o carinama uzrokovale su turbulencije na tržištima stranih valuta, no američko tržište dionica uglavnom ih je ignoriralo, nastavljajući ovogodišnji rast. Analitičari banke Barclays procjenjuju da bi Trumpov prijedlog carina na uvoz iz Kanade, Meksika i Kine - i očekivane protumjere tih država - mogao smanjiti zaradu kompanija iz sastava S&P 500 indeksa za 2,8 posto. Sektori sirovina i potrošačke robe mogli bi zabilježiti pad zarade u dvoznamenkastim postocima zbog njihove značajne prisutnosti u opskrbi i proizvodnji u Meksiku i Kanadi, navode iz Barclaysa.

Protumjere ciljanih zemalja dodatno bi pogoršale pad zarade. Prema istraživanju BofA Global Researcha, očekuje se pad zarade S&P 500 indeksa za jedan posto ako se carine na uvoz iz Kine udvostruče na 40 posto, dok bi rast carina na osam posto za ostatak svijeta, osim Meksika i Kanade, dodatno smanjio zaradu za pet posto u slučaju protumjera. Carine bi također mogle povećati osnovnu stopu indeksa potrošačkih cijena, široko korištenog pokazatelja inflacije, na oko 2,5 posto, s trenutačnih 2,3 posto, tijekom iduće godine, prema ekonomistima Deutsche Banka.

Dobitnici i gubitnici

Trump je carine nazvao ‘najljepšom riječi na svijetu‘ i u predizbornoj kampanji tvrdio da će njegovi planovi obnoviti američku proizvodnju, povećati zaposlenost i prihode te donijeti bilijune dolara saveznih prihoda tijekom deset godina. Dio ekonomista stoga analizira Trumpove carine iz prvog mandata kako bi bolje razumjeli njihov mogući učinak u novom mandatu. Sektori sirovina i industrije bili su najlošiji na dioničkom tržištu tijekom američko-kineskog trgovinskog rata 2018., oba zabilježivši pad veći od pet posto tijekom devet mjeseci, prema izračunima RBC Capital Marketsa. Investitori to nisu zaboravili, pa je sektor sirovina pao za tri posto od Trumpove pobjede na izborima 5. studenog. Za usporedbu, S&P 500 u istom je razdoblju porastao za četiri posto.

Defanzivne dionice, popularne tijekom nesigurnih razdoblja, ostvarile su najviše povrate, pri čemu su sektori komunalnih usluga i nekretnina porasli za više od 10 posto, navodi ta banka. Tehnološki sektor imao je tendenciju slabije izvedbe u danima kada su najavljene američke carine ili kineske protumjere tijekom 2018. i 2019., s posebnim slabostima kod kompanija koje proizvode hardver i poluvodiče, pokazuje analiza Citija. - Međutim, s obzirom na to da ostaju u središtu priče o umjetnoj inteligenciji i mogu imati koristi od povećanih narudžbi ako se najave carine, manje smo zabrinuti za neposredni rizik - objavili su analitičari te banke u nedavnom izvješću.

Više carine na uvoz iz Kine mogle bi ugroziti maloprodajne, industrijske i tehnološke tvrtke, rekao je David Lefkowitz, voditelj analize američkih dionica u UBS Global Wealth Managementu. Popularni američki brendovi poput Applea, Starbucksa i Nikea mogli bi se suočiti s protumjerama, dodao je Lefkowitz. K tome, proizvođači automobila koji posluju u Kanadi i Meksiku mogli bi osjetiti pritisak carina, dodao je taj analitičar. Podsjetimo, dionice General Motorsa i drugih proizvođača automobila pale su nakon Trumpovih obećanja o carinama prošlog mjeseca.

Oprezni utjecaj na burzu

S druge strane, optimistični(ji) investitori ističu razne dijelove Trumpove ekonomske platforme, uključujući smanjenje poreza i deregulaciju, koji bi mogli djelomično neutralizirati učinak carina. Trumpov izbor istaknutog investitora Scotta Bessenta za ministra financija, ključnog američkog ekonomskog dužnosnika, također je dobro prihvaćen na Wall Streetu. Inače, Trump je mjerio uspjeh svoje politike, barem djelomično, prema snazi tržišta dionica, rekao je Lefkowitz. Tijekom njegova prvoga mandata  indeks S&P 500 ukupno je ojačao 70 posto. To bi ga moglo učiniti opreznim u provedbi carina u mjeri koja bi značajno naštetila dionicama, ocjenjuje Lefkowitz.

- Oni pokušavaju potaknuti gospodarski rast u SAD-u. Carine bi ga smanjile, a Trump se obično fokusira na to kako tržište funkcionira. Iz tog razloga tržište zasad umanjuje značaj onoga što smo čuli o carinama - zaključuje taj analitičar.

11. prosinac 2024 15:17