Financije
StoryEditor

Zagrebačka burza među najbrže rastućima u svijetu, kreće u regionalno povezivanje

16. Prosinac 2024.
foto Ratko Mavar
Zlatna dionica za 2024. je Končar, nagrada za Srebrnu dionicu pripala je Podravci, a Brončana dionica je Hrvatski Telekom. Zlatni član godine je investicijska kuća Interkapital vrijednosni papiri, Srebrni član je PBZ, a brončani Zagrebačka banka

Na domaćem tržištu kapitala još nedostaje veće aktivnosti investitora, posebice malih, a time i veće likvidnosti, no hrvatske su dionice u posljednje dvije godine postigle impozantan rast cijene na čemu im zavide i mnogo razvikanije svjetske burze. Kako je u ponedjeljak na 13. dodjeli Nagrada Zagrebačke burze istaknula predsjednica Uprave Ivana Gažić, i ovu 2024. može se ocijeniti vrlo uspješnom za domaće tržište kapitala.

– Uslijed iznimnog rasta cijena ove i prošle godine jedno smo od najbrže rastućih tržišta u Europi, ali i svijetu – izjavila je čelnica Zagrebačke burze.

Njezine riječi potvrđuju brojke. Vrijednost svih dionica na Zagrebačkoj burzi krajem studenog iznosila je gotovo 28 milijardi eura te je u odnosu na kraj prošle godine bila veća za 22 posto. U odnosu na kraj 2022., rast vrijednosti domaćih dionica još je impresivniji: više od 55 posto. ‘Inflacija‘ na burzi vidljiva je i kroz najvažnije domaće burzovne indekse. CROBEX je za ovu godinu, zaključno s prošlim petkom, u plusu je 26 posto te se sa 3193 boda nalazi na najvišoj razini od 2008. godine. Uz također odličnu 2023., glavni domaći dionički indeks u dvije je godine skočio za 61 posto.

Potreba povezivanja

Uži CROBEX10 ostvario je još fascinantniji rast od 73 posto u zadnje dvije godine, od čega je samo ove godine ojačao za 29 posto. Istaknimo još i da je ukupna tržišna kapitalizacija dosegla 48,4 milijarde eura što je 41 posto više nego prije dvije godine. Kako je dodala Ivana Gažić, nova uvrštenja ove su godine ipak izostala, unatoč najavama, ali je bilo dokapitalizacija kompanija putem tržišta kapitala, a na tržište je došao i još jedan investicijski fond čijim se udjelima trguje na burzi (ETF). Gažić je istaknula kako imovina ETF-ova snažno raste i već je dosegla 75 milijuna eura. No, za sada ih na tržište plasira samo jedan izdavatelj, pa je Gažić rekla kako se nada da će se uskoro pojaviti još izdavatelja.

ETF-ovi su omogućili hrvatskim ulagačima da novac ulože i u strane dionice, poput rumunjskih, a novi korak u tom smjeru bit će regionalno povezivanje na kojem Zagrebačka burza radi s još nekoliko europskih burzi. Kako je za Lider pojasnila Gažić, u okviru inicijative EBRD-a održavaju se sastanci predstavnika burzi iz Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Poljske, Rumunjske, Bugarske, Slovačke i Makedonije.

- Htjeli bi olakšati malim investitorima međudržavni pristup tim tržištima. Sve uključene burze prepoznaju potrebu snažnijeg povezivanja, posebno u kontekstu Unije tržišta kapitala i činjenice postojanja velikih burzovnih grupacija u Europi – kazala je Ivana Gažić.

Oporavak tržišta istaknuo je Ante Žigman, predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa), a na afirmaciji ulaganja u vrijednosne papire mnogo su učinili državni dužnički papiri namijenjeni građanima, poput obveznica i trezorskih zapisa. – Dvoznamenkasti rast indeksa te rast dnevnog burzovnog prometa za 30 posto razlozi su za optimizam – kazao je Žigman. Prema njegovu mišljenju, male i srednje kompanije trebalo bi poticati za izlazak na burzu, kao i daljnji razvoj financijskih instrumenata povezanih s održivošću, kao što je nedavna obveznica Jadranskog galenskog laboratorija.

Državni tajnik u Ministarstvu financija Davor Zoričić podsjetio je kako će u najskorije vrijeme biti predstavljen Strateški okvir za razvoj tržišta kapitala. Inače, taj je dokument najavljen još prošle godine. Prema Zoričićivem riječima, Strateški okvir sadrži ambiciozne, ali dohvatljive ciljeve, poput dostizanja statusa ‘rastućeg tržišta‘ za hrvatsku burzu. Taj status omogućio bi značajno veći priljev stranih ulagača.

Nova pravila transparentnosti

Ante Žigman i Ivana Gažić u sklopu ovog događanja potpisali su i novi Kodeks korporativnog upravljanja za kompanije uvrštene na burzi. Kako je prije potpisivanja pojasnio šef Hanfe, novi Kodeks korporativnog upravljanja predstavlja značajan iskorak u usklađivanju hrvatskog tržišta kapitala s međunarodnim standardima.

- On je rezultat višegodišnjeg rada i odražava promjene u regulatornom okviru Europske unije te načela skupine G20 i OECD-a iz 2023. godine, posebice u dijelu održivosti, otpornosti i društveno odgovornog ponašanja, što ga čini suvremenim alatom za unaprjeđenje praksi upravljanja – istaknuo je Žigman.

Kodeks, čije će se odredbe primjenjivati od 1. siječnja 2025., usklađen je i s preporukama OECD-a za Hrvatsku kao dio procesa pridruživanja punopravnom članstvu u toj organizaciji. Posebna pažnja posvećena je unaprjeđenju upravljanja transakcijama s povezanim osobama, objavljivanju dioničarskih sporazuma, održavanju virtualnih skupština, kao i jačanju neovisnosti i transparentnosti nadzornih odbora. Izmjene uključuju i unaprjeđenja u području inkluzivnog radnog okruženja, ravnopravnosti, sprečavanja diskriminacije, upravljanja sukobima interesa te politika odgovornog poslovnog ponašanja i upravljanja rizicima.

image

Novi Kodeks korporativnog upravljanja potpisali su Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze i Ante Žigman, predsjednik Upravnog vijeća Hanfe

foto

Nagrade Zagrebačke burze ove su godine dodijeljene u ponešto drugačijem formatu nego prethodnih godina. Umjesto više kategorija, dodijeljene su tri nagrade – zlatna, srebrna i brončana – u dvije kategorije, za Dionicu godine i Člana godine. Zlatna dionica za 2024. je Končar, a predsjednik Uprave Gordan Kolak prilikom primanja nagrade kazao je kako su provedene strateške i operativne promjene te agilna i uspješna prilagodba zahtjevima nove elektroenergetske ere, osigurali Končaru rezultate koji su višestruko veći od onih ostvarenih prije pet godina.

- To se odrazilo i na cijenu dionice koja je samo od početka ove godine porasla čak 2,3 puta. Ponosni smo što smo predvodili listu najtrgovanijih dionica, a kad analiziramo sva izdanja dionica Grupe Končar (Končar, Končar D&ST redovne i povlaštene dionice  i Dalekovod) udio u ukupnom ovogodišnjem prometu penje se na gotovo 23 posto – naglasio je Kolak.

Nagrada za Srebrnu dionicu pripala je Podravci, a preuzela ju je Martina Dalić, predsjednica Uprave, naglasivši kako je ovo nagrada svih zaposlenih u toj kompaniji. Brončana dionica je Hrvatski Telekom koja je ove godine dosegla rekordnu cijenu, iznad one iz IPO-a 2007. godine. K tome, HT je ove godine isplatio i do sada najvišu dividendu u posljednjih 11 godina, kazao je Matija Kovačević, Član Uprave i glavni direktor za financije.

Investicijski računi kao dobar alat

Zlatni Član godine je investicijska kuća Interkapital vrijednosni papiri. Preuzevši nagradu, predsjednik Uprave Društva, Daniel Delač istaknuo je posebno rast CROBEX10 indeksa, ali je dodao kako još uvijek nedostaje više ulagača i likvidnosti. U tom kontekstu, dobro rješenje bili bi investicijski računi koji će od sljedeće godine doći u primjenu u susjednoj Sloveniji. – Investicijski računi, ako su dobro kalibrirani, mogu znatno pomoći razvoju tržišta kapitala – istaknuo je Delač.

Srebrni Član je PBZ, a Brončani Zagrebačka banka. Krešimir Kurtić, direktor brokerskih poslova u PBZ-u izjavio je da ta banka već dulji niz godina kontinuirano povećava svoj tržišni udio u brokerskom poslovanju i prometnula se u lidera među bankama u segmentu brokerskih poslova. Slaven Štefanec, direktor Brokerskih poslova u Zagrebačkoj banci izjavio je kako je ovom nagradom potvrđena aktivna uloga Zabe na hrvatskom tržištu kapitala, kako realizacijom investicijskih usluga za klijente svih kategorija, tako i uslugom održavatelja tržišta na Zagrebačkoj burzi.

Nagrada za doprinos razvoju tržišta kapitala dodijeljena je CFA Udruzi Hrvatska koju je tim povodom preuzela predsjednica Udruge, Maja Bešević Vlajo. Ovogodišnji dobitnik Nagrade Akademije Zagrebačke burze za doprinos edukaciji o tržištu kapitala je Ekonomska i birotehnička škola Bjelovar.

Atlantic i peti put zaredom

Petnaestu godinu zaredom dodijeljena je Nagrada Poslovnog dnevnika za najbolje odnose s ulagateljima, u suradnji sa Zagrebačkom burzom. Nagrade je uručio v. d. glavnog urednika Poslovnog dnevnika Mladen Miletić. Prva nagrada, peti put uzastopce, pripala je Atlantic Grupi, u čije ime ju je preuzela Ivana Bračun, voditeljica Odnosa s investitorima.

- Drago nam je da je prepoznato da je i u takvim okolnostima Atlantic Grupa zadržala visoku razinu profesionalnosti, kvalitetnog poslovnog izvještavanja i transparentnosti – kazala je Bračun.

Nagradu za drugo mjesto u ime Podravke preuzeo je Petar Matoničkin, vodeći stručnjak za Kontroling i odnose s investitorima, a Tomislav Bajić, voditelj odnosa s investitorima u Hrvatskom Telekomu preuzeo je treću nagradu.

- Zahvaljujemo Poslovnom dnevniku i Zagrebačkoj burzi na ovoj nagradi, koja je potvrda prepoznatog truda i posvećenosti Hrvatskog Telekoma u području odnosa s investitorima – dodao je Bajić.

image

Dobitnici Nagrada Zagrebačke burze i Poslovnog dnevnika

foto

U sklopu svečanosti dodjele Nagrada Zagrebačke burze i ove godine dodijeljena je PwC-ova Nagrada za građenje povjerenja javnosti (engl. Building Public Trust Award - BPTA), koja je ove godine pripala Atlantic Grupi, dok je posebno priznanje pripalo Arena Hospitality Group. Cilj je nagrade prepoznati i nagraditi društva koja se ističu jasnoćom i transparentnošću izvještavanja prema svojim dionicima.

25. prosinac 2024 09:00