Konferencije i edukacije
StoryEditor

Uklanjanje rodnih razlika moglo bi povećati globalni BDP za 20 posto

05. Studeni 2024.
foto Shutterstock

Žene imaju moć potaknuti globalnu ekonomiju, ali to će se dogoditi samo ako ubrzamo političke i druge promjene koje su potrebne za uklanjanje brojnih prepreka u njihovom napretku. Riječi su to glavnog ekonomista Svjetske banke Indermita Gilla na predstavljanju izvješća ‘Žene, posao i zakon 2024.‘ ranije ove godine.

Svjetska je banka izračunala da bi uklanjanje rodnih razlika u poduzetništvu moglo povećati globalni BDP za 20 posto iako je pred nama dug put do te ravnopravnosti. Prema Globalnom izvješću o rodnom jazu Svjetskog ekonomskog foruma za 2024. godinu, sudjelovanje žena na tržištu rada u 101 promatranoj zemlji poraslo je sa 63,5 posto u 2023. na 65,7 posto u 2024. godini.

Globalna stopa nezaposlenosti vratila se na predpandemijske razine, ali je pretpostavka da će se ove godine dodatno povećati zbog usporavanja gospodarske aktivnosti, rastuće nejednakosti među zemljama s višim i nižim životnim standardom te brojnih drugih ekonomskih i političkih čimbenika.

Žene čine 42 posto globalne radne snage te zauzimaju 31,7 posto viših rukovoditeljskih pozicija zaostajući za muškarcima u gotovo svakoj industriji. Barem tako pokazuju podaci LinkedIna koji tvrde i da žene drže 50 posto početnih pozicija dok ih je tek 25 posto na najvišim pozicijama u kompaniji.

- Globalno tržište rada hladi se od pomame zapošljavanja 2020. i 2021. godine, a profesionalke su te koje najviše gube – izjavila je voditeljica tima za globalnu javnu politiku i ekonomski grafikon u LinkedInu Sue Duke koja je na Svjetskom ekonomskom forumu izjavila i da ovo usporavanje dolazi tijekom razdoblja transformacije radne snage kada generativna umjetna inteligencija mijenja način na koji tržište rada funkcionira.

Kontinuirani rast u STEM-u

Ipak, Duke vjeruje da bi utjecaj novih tehnologija trebao ići u korist žena jer podaci LinkedIna pokazuju da su žene imale 28 posto veći udio mekih vještina koje su važne za takozvane poslove budućnosti nego što ih imaju muškarci. To su vještine poput strateškog vodstva i suradnje, a sve veći broj žena pronalazi i poslove vezane za umjetnu inteligenciju pa pojava GenAI-ja predstavlja priliku da se smanji jaz između spolova, smatra Duke.

Broj žena u STEM zanimanjima u stalnom je porastu od 2016. godine, no one još uvijek čine samo 28,2 posto radne snage u ovom sektoru, a rodna se ravnopravnost osim u STEM-u i AI-ju poboljšava i u sektorima obrazovanja, profesionalnih usluga, proizvodnje i tehnologije dok su žene i dalje nedovoljno zastupljene u industriji.

Vještine su vitalne za sve, ali izvješće primjećuje ‘rodne razlike u profilima vještina ... koje iskrivljuju način na koji se muškarci i žene uključuju u tehnološku tranziciju i mogućnosti koje imaju u budućnosti rada‘.

Podaci tvrtke Coursera pokazuju rodnu ravnopravnost u online tečajevima za suradnju, vodstvo, poučavanje, mentorstvo, empatiju i društveni utjecaj. Međutim, i dalje je niska stopa ravnopravnosti u big data području, programiranju te kibernetičkoj sigurnosti što sprječava uklanjanje nedostataka radne snage. Vrijedi napomenuti da izvješće uvažava geopolitičke, makroekonomske i druge izazove novijeg vremena.

Uzastopni šokovi, sve slabija socijalna infrastruktura te stalna nejednakost kolektivno su usporili rodnu ravnopravnost posljednjih godina. A samo uz ravnopravnost spolova možemo postići pravičan i održiv rast, kažu autori izvješća, što predstavlja značajnu priliku za suradnju za vlade i poslovne subjekte u poboljšanju života žena i djevojčica, globalnog gospodarstva i društva.

Više o jednakosti spolova na tržištu rada, jednakosti plaća, ali i drugim sličnim temama govorit će se i ove godine na Liderovoj tradicionalnoj konferencijiŽene u biznisu‘ koja će se 5. prosinca održati u Mozaik Event Centru u Zagrebu.

U sklopu konferencije održava se i predstavljanje Liderove liste 300 najmoćnijih žena u biznisu te dodjela nagrada za top 10. Osigurajte svoje mjesto na vrijeme putem linka.

18. studeni 2024 11:26