Hrvatska
StoryEditor

Top pet marketinških i komunikacijskih trendova u 2020.

11. Veljača 2020.
marketing komunikacije 2020

Tim komunikacijskih stručnjaka, kreativaca i analitičara međunarodne agencije za komunikacije Grayling predstavio je pet marketinških i komunikacijskih trendova za koje vjeruje da će brendovima, organizacijama i stručnjacima za komunikacije pomoći u ostvarivanju planiranih rezultata u 2020. godini.

- Naš tim stručnjaka proučio je što većina globalnih brendova i korporacija u ovom trenutku rade, koje nove alate i tehnike koriste i na koji se način razvijaju ili nestaju trendovi koje smo prošlih godina identificirali - izjavila je Nataša Trslić Štambak, regionalna direktorica Graylinga za Jugoistočnu Europu te nastavila da najbolji primjeri iz prakse koje su koristili za prikazivanje pojedinih trendova najčešće dolaze iz područja potrošačkog marketinga jer su ti brendovi skloniji javnom predstavljaju komunikacijskih kampanja u odnosu na brendove iz drugih sektora.

Ovo su Grayling trendovi #5x20 za sektor marketinga i komunikacije u 2020:

Trend #1: Nova transparentnost

Mlađi potrošači sve više cijene autentičnost i integritet naspram uglađenog savršenstva. Tako i brendovi odgovaraju dijeleći informacije i sadržaj koji je važan ljudima: od vidljivih lanaca opskrbe i prikaza iza kulisa kod nastajanja Insta storyja do istinitih otvorenih priznanja i isprika. Kreatori politika i poslovni partneri nisu ništa manje fokusirani na autentičnost i integritet.

Trend #2: Mobilni OOH

Utjecajne mobilne kampanje stavit će dodatni naglasak na mobilnost kako bi dosegnule i uključile korisnike u relevantnom kontekstu i na taj način povećale učinak i konverziju. Od lokacijom aktiviranih priča i ponuda do prikaza proširene stvarnosti i PIN kodova, ove aktivacije vezane uz okolinu privlače pozornost ljudi kada se provode vani i premošćuju jaz između digitalnog i materijalnog svijeta.

Trend #3: Poticaj za dobro

Korporacije pretvaraju svoje (istinske) vrijednosti u realnost koristeći etičku moć kako bi pozitivno utjecale na društvo i pomogle kupcima promijeniti svoje ponašanje na bolje. Od poticaja i uređaja za izgradnju navika do atraktivnog standardnog i društvenog normiranja, brendovi idu korak dalje kako bi pomogli ljudima donijeti ispravnu odluku na lakši i atraktivniji način. Naravno, poticanje promjene ponašanja potrošača također je i preokupacija nacionalnih vlada, tako da se ovakve kampanje mogu koristiti za uključivanje kreatora politika.

Trend #4: Nedostižnost i aktivacija

U duhu „fair play“ igre, samouvjereni brendovi potiču kupce da sami odrade posao kako bi pristupili oglašivačkim porukama, posebnim ponudama te čak i samim proizvodima. Potrošači koji zaziru od napadnog, loše izvedenog oglašivačkog targetiranja bolje prihvaćaju originalne i zanimljive interakcije s jasnim prikazom uloženog i dobivenog, a korporacije u tom procesu grade stvarne odnose sa svojom ciljnom skupinom.

Trend #5: Događanja za intimnost i povjerenje

Sa sve većom fragmentacijom komunikacije i gubitkom povjerenja potrošača u digitalne platforme, korporacije ulažu u opipljive prostore u stvarnom svijetu i događanja koji stvaraju intimnost i povjerenje. Pristupačna, osobna iskustva stvaraju vrijedno društveno zalaganje, ali i dobru volju koja omogućuje da se istodobno potrošači i dionici osjećaju kao dio obitelji brenda. 

22. studeni 2024 08:36